Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szúnyoginvázió várható az idén, még a szokásosnál is hamarabb, ráadásul a rendkívülien csapadékos időjárást kánikula követte, ami fokozta a vérszívók szaporodását.
Kép: Kecskemét, 2010. június 21. Szúnyog, kullancs riasztás. Fotó: Ujvári Sándor
Az ár- és belvízzel sújtott területeken állami pénzből valósítják meg a légi szúnyogirtást, a többi településen pedig az önkormányzatokra vár ez a feladat. Az alkalmazott szerek az emberi egészséget nem veszélyeztetik, azonban az ÁNTSZ felhívja a méhészek figyelmét arra, hogy ebben az időszakban gondoskodjanak a méhek védelméről.
Sajnos a legtöbb helyen nem védekeztek központilag a vérszívók ellen, vagy ha igen, akkor hatástalan volt, s újra kell kezdeni. Így ma már nemcsak este, hanem nappal is zavarnak bennünket a szúnyogok, majdhogynem csak állig beöltözve tudunk kertészkedni. Persze nem mindenkit zaklatnak, hiszen ezek a nőnemű rovarok (mert csak azok csípnek) nagyon is válogatnak: van, akit békén hagynak, míg másokat agyongyötörnek.
Kutatók szerint génjeinkben hordozzuk a csalogató illatokat, túl azon, hogy a testből kiáramló széndioxid is vonzza a hártyásszárnyúakat. Kiderült az is, hogy egyes szúnyogfajok a csecsemőket, a gyerekeket ritkábban csípik meg, mint például a férfiakat. A rovarok a testtájak között is válogatnak, a kézfejet gyakrabban választják, mint a kart, és a férfiak bőre vonzóbb számukra. A különböző illatokat a bőr felszínén élő baktériumok állítják elő, így például találtak olyan baktériumot, amely ugyanúgy megtalálható az emberi lábon, mint egyes nem éppen illatos sajtokon.
A szúnyoginvázió csakis rendszeres védekezéssel előzhető meg. A repülőgépről, helikopterről végezhető permetezés kémiai és biológiai készítményekkel történhet, az egészségügyi hatóságok engedélyezésével. Nálunk főleg a gyorsan ölő idegmérgeket alkalmazzák, de ezek más élőlényekre is károsak lehetnek. Ennél hatékonyabb és környezetkímélőbb, de drágább is a biológiai védekezés, amikor a rovarok lárváit, bábjait pusztítják el. A készítmény olyan baktériumot tartalmaz, amely a lárvák emésztőrendszerét támadja meg, és azok néhány nap múlva elpusztulnak. A csípőszúnyog tenyészőhelyeinek feltérképezéséhez légi felvételek és térinformatikai eszközök adnak segítséget.
Ahol nincs szervezett szúnyogirtás, ott mindenkinek magának kell megoldania a védekezést. Kémiai szerekkel nem érdemes permetezni a kertben, mert a szúnyog akár 15-20 kilométerről is megtalál bennünket. Pusztán annyit tehetünk, hogy kertünkben felszámoljuk a vízzel telt gödröket, mélyedéseket, de ez kevés, ha a szomszédok ezt elmulasztják. Nyárra érdemes szúnyoghálót felszerelni az ablakokra, az ajtókra, hogy nyugodt éjszakánk legyen.
Ha mégis bejönnek a lakásba, kaphatók ölőszert párologtató elektromos készülékek, pumpás permetezők, aeroszolos palackok, bőrkenőcsök. Rendelkezésünkre állnak irtószert kibocsátó vagy riasztó hatású füstölők, gyertyák és mécsesek is, melyek lakásban, szabadban egyaránt hatásosak. Régi praktika, hogy ecettel átitatott kendőt kell szétteríteni a szobába, hogy elriassza a vérszívókat. Akinek ezek után is gondja van a szúnyogokkal, és nem sajnálja rá a pénzt, beszerezhet különböző készülékeket, melyek megpróbálják imitálni az emberi test által kisugárzott szén-dioxidot és illatanyagokat, majd a gyanútlan rovarokat csapdába ejtik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu