Kutyák a hőségben

Bár már volt szó a melegfrászról ezeken a hasábokon, most, hogy talán éppen lap¬¬zártakor rendelik el a harmadfokú hőségriadót (naná, hogy az embereknek), engedtessék meg, hogy a Kutyapostás minimálisan is negyedfokú riasztást adjon ki, természetesen a kutyáknak… Mit csináljunk, és főleg: mit ne csináljunk ebben a hőségben? – erről lesz szó az alábbiakban.

Család-otthonSzücs Gábor2010. 07. 16. péntek2010. 07. 16.
Kutyák a hőségben

Többfajta kutya, más és más körülmény – többféle megoldás. Mert van kiskutya és nagy, van rövid és van hosszú szőrű (esetleg fekete színnel súlyosbítva), van kertes házban és akad lakásban élő négylábú. Nos, a legáltalánosabb szabály, hogy hőségben egy normális kutyának esze ágában sincs virgonckodni, ellenkezőleg, örül, hogy él. A legtermészetesebb magatartás ilyenkor, hogy felkutatja a lakás vagy a ház leghidegebb helyét, ahová aztán befészkeli magát. Főleg, ha hagyjuk, illetve, ha van ilyesmire lehetősége.

Mert a gondozott kertjüket féltők nem mindegyike örül a kiásott gödröknek, arról nem is beszélve, hogy a bérházakban az ilyesmire minimális a lehetőség… A lakásban élő kutyusok is találnak maguknak a viszonyokhoz képest hűvös helyet mondjuk a fürdőszoba kőlapján, a lesötétített szoba parkettjén. (Ha van légkondi, akkor nem kell tovább olvasni…) A kertben tartott kutyák is szívesen bemennek a ház hidegebb helyiségeibe: garázs, mosókonyha, előszoba, ha erre nincs mód, akkor marad a gödörásás, egy árnyas fa alatti bevackolás. Van gazda, aki nedves ruhát tesz a helyére, van, aki napjában többször is lelocsolja vízzel – mindkét megoldás üdvözlendő.

Arról, hogy mindig friss vize legyen, hogy soha ne hagyjuk kikötve a napon, hogy soha ne maradjon bezárva a napon álló kocsiba – remélem, ennyi év után erről ugye már írni is fölösleges…? Talán még egy javaslat: a forróságot árasztó órákban lehetőleg ne kívánjunk semmilyen erőfeszítést a kutyától. Maradjon el a futtatás, a nagy séta, mert túl a hőség okozta megterheléstől, gondoljuk el, hogy az úttest könnyen felmelegedhet akár 70 fokra is, ami egész nyugodtan összeégetheti a kutyánk talpát, az egyetlen testrészét, amivel egyébként izzadni képes.

A kutyájukkal együtt nyaralókra hasonló szabályok érvényesek. Ami viszont probléma: a sós tengervíz a kutyák szőrét összeragasztja, a magyar álló- és folyóvizekből pedig szinte mindenünnen ki vannak tiltva. Vagyis, tessenek Balaton-parti villát venni árnyas fák alatt, és nem lesz gond a kutyás nyara¬lás…

Végül egy szerkesztőségi közlemény: Gazdát keres egy kedves, okos, játékos, jól tanítható, koromfekete kiskutya (három hónapos, nőstény, beagle és snaucer keverék). Kertes családi házban született, ahonnan ingyen elvihető. Telefonszám: 06-20/917-7176. (És egész jól bírja a meleget…) 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek