Újabb botrányok a hálapénz körül!

Nyílt titok: egy szülésért annyi hálapénzt illik borítékba dugni, mint a magánrendelés díjának tízszerese. A kismamák fizetnek is, gálánsan és akár erőn felül. Meg kellene regulázni azokat az orvosokat, akik előre rögzített tarifát szednek a szülésért – jelentette be a kormány egészségpolitikusa, hiszen nem járja, hogy súlyos tízezrekért jön világra egy bébi az „ingyenes” egészségügyben. Utánanéztünk annak is, mit kóstál mindez a magánkórházban.

Család-otthonPalágyi Edit2010. 07. 20. kedd2010. 07. 20.

Kép:

Újabb botrányok a hálapénz körül!

Ez a drága csöppség minden pénzt megér – így vágnak neki a várandós nők a kilenc hónapnak, és buzgón nyitogatják is a pénztárcájukat. Mikola István, a parlament egészségügyi bizottságának elnöke nemrég sajtótájékoztatón jelentette be: véget kell vetni annak a rendszernek, hogy egyes szülész-nőgyóg yászok előre rögzített tarifáért vezetik le a szüléseket. A kismamák történeteiből azonban az derül ki: az orvosok többsége nem zsebeli be előre és nyíltan a summát, inkább finoman sejteti, hogy mekkora összegről is volna szó. Egy egri magánrendelésen kifüggesztett ártáblázaton diplomatikusan így szerepel e tétel: „szülés – megbeszélés szerint”.

– A doki nagyon rendes volt, amikor látta, hogy „komolyak a szándékaim”, és tényleg nála fogok szülni, a terhesvizsgálatokon mindig egy ezressel kevesebbet kért, mint a magánrendelésének díja. Amikor aztán kerekedő pocakkal megkérdeztem tőle, hogy a szüléskor mennyit fizessek, talányosan annyit mondott: „elvileg tízezer”. Restelltem volna ilyen keveset adni, hiszen végül császármetszéssel szültünk. Tanakodtunk, aztán 40 ezer forintot tettünk a borítékba – meséli egy egri anyuka, aki két hónapja hozta világra a kislányát. A szülésznő is kapott tízezret, mivel a vajúdásnál sokat segédkezett, és a nővéreknek is jutott egy-egy ezres. A fiatal anya nem bánja, hogy ilyen nagyvonalú volt, ugyanis a pénz extrafigyelmet fiadzott. A doki többször is bejött megtudakolni, hogy van, sőt a betege sebére két ragtapaszt is kerített, pedig ez az egri kórházban valóságos kincsnek számított.

– Meg lehet nézni, mekkora heg maradt a hasán annak, aki nem fogadott orvosnál szült. Az egyik nőt szinte teljesen keresztbe „szabták”, az én hegem meg egészen kicsi, elfér a bikini alatt – ezt már egy másik fiatalasszony meséli, miközben a négyéves kisfia és a kétéves lánya a játszótéren homokpogácsákat gyárt. Az első baba császárral jött világra, a hálapénz akkor 30 ezer forintot kóstált, a másodiknál a nőgyógyász 35 ezret kapott. Ez egri viszonylatban nem borsos ár, sőt baráti… Az egyik kisvárosi orvosfeleség epésen meg is jegyezte: „Az én férjem 60 ezer alatt be sem megy a kórházba!”

Aki Budapesten szül, még mélyebben nyúl a pénztárcájába. Ott úgy számolják az „ajánlott” hálapénzt, hogy a magánrendelés díját megszorozzák tízzel. Az újszülött szerencsés megérkezése után 80–120 ezer forintot illik borítékba pakolni. Megesett, hogy ennél jóval kisebb összeggel próbálkozott egy asszony, ám a doki később figyelmeztette az apukát, hogy hiányzik még húszezer…

A borítékot akkor szokás a fehér köpeny zsebébe csúsztatni, amikor a megszült nő a varratszedésre megy. A nőgyógyász ekkor ügyesen úgy intézi, hogy meghitt kettesben legyenek. Többnyire nincs sem előre hirdetett tarifa, sem tanú…

A Magyar Orvosi Kamara honlapján is olvasható miniszteri rendelet szerint az utólag és „szabad elhatározásból” adott hálapénz elfogadása csak „etikailag aggályos”. Ám az előre felajánlott vagy elvárt anyagi juttatás már törvénysértő, és korrupciónak vagy zsarolásnak minősül.

Tíz betegből nyolc csúsztat hálapénzt a kórházi gyógyítóknak, derül ki a Tárki felméréséből. Főleg a szülészek, sebészek, gyermekgyógyászok részesülnek belőle.
– A kismamák aggódnak, hogy nem kapnak rendes ellátást, ha nem adják oda a pénzt. Sokan attól tartanak, hogy éjjel vagy hétvégén törnek rájuk a fájások, és egy ismeretlen ügyeletes orvosnál kell szülniük. Próbálják hát jó előre bebiztosítani magukat – magyarázza Kocsisné dr. Péterfy Hajnal gyógyszerész, az anya- és bababarát szülészeti ellátásért kampányoló nemzetközi szervezet hazai szóvivője. Kétgyermekes anyaként maga is megtapasztalta, hogy a magyar kórházakban gyakran a „futószalag-szemlélet” sietteti a szülés nyugodt menetét. Pedig bizonyított: ez a természetes élettani folyamat akkor zajlik komplikációk nélkül, ha a nő biztonságban érzi magát.

A megoldást az jelentené, ha mindenhol egységes és családias körülmények közt jöhetnének világra az újszülöttek. No és az, ha az orvosokat tisztességes fizetés illetné. Akkor talán nem kényszerülnének arra, hogy lopva zsebbe dugott tízezresekkel pótolják a megélhetésüket…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek