Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokan bármire képesek a vágyott munka megszerzésért, s ezért rendszeresen túloznak az önéletrajzaikban. Az interjúra eljutni azonban még édeskevés.
Kép: A man being interviewed by three people, Fotó: Ragnar Schmuck
Az ausztrál Galaxy Research kutatása kiderítette, hogy nem kevés álláskereső valótlanságokat is állít az önéletrajzában – remélve, hogy így jobb eséllyel hívják be állásinterjúra, s kapja meg a vágyott álláshelyet. Mint a felmérésből kiderült, az álláskeresők harmada ír vagy mond kisebb-nagyobb hazugságokat célja elérése érdekében, ami legtöbbször a munkatapasztalatokra vonatkozik (17%), de ha kell, lódítanak a korábbi fizetésük nagyságáról (10%) és a képzettségükről (3%) is.
Így a munkaadók nem a reális képet kapják a leendő munkavállalójukról, és akár már az előválogatáson kiszórhatják a való életben egyébként alkalmasabb jelölteket. Akik viszont már bekerültek az állásinterjúra, azoknak személyesen kell bizonyítaniuk rátermettségüket, meggyőzniük a leendő munkaadót arról: ők a legalkalmasabbak a pozícióra.
És itt kezdődik a neheze. Sokan ugyanis azon véreznek el, hogy a helytelen testbeszédük árulja el őket, vagy éppenséggel téves képet sugároznak magukról. Az amerikai munkaerőpiaci tanácsadással és álláskereséssel foglalkozó CareerBuilder felmérése során mintegy 2500 humán erőforrással foglalkozó szakembert kérdeztek meg melyek a legjellemzőbb hibák az állásinterjúkon. E szerint 67 százalékuk a szemkontaktus hiányát, 38 százalékuk a mosolytalan arc, egyharmaduk pedig a nyugtalan testhelyzetet jeülte meg olyan viselkedésként, ami csökkenti a valószínűségét, hogy az interjú után a jelöltet alkalmasnak minősítsék az állásra. A felvételért felelős szakemberek 33 százaléka szerint a rossz testtartás, 26 százaléka szerint a túl gyenge kézfogás is rontja az álláskereső esélyeit. Mindezeken felül az interjúztatók 21 százaléka zavarónak és helytelennek találja, ha az interjúalany keresztbe fonja a karját a mellkasán, illetve ha zavarában a hajával játszik vagy az arcát piszkálja, 9 százalékuk pedig azt sem szereti, ha az álláskereső túl sokat gesztikulál – olvasható az ELTE TáTK hírlevelében.
Álláskeresők számára a legfontosabb jó tanácsok: keltsenek magabiztos benyomást, az interjú előtt próbáljanak megnyugodni, idejekorán a helyszínre érkezni, a beszélgetésre kellően felkészülni. Érdemes informálódni a cégről, végiggondolni a lehetséges kérdéseket és válaszokat, az interjúszituációt gyakorolni az ismerősökkel, barátokkal. Ez utóbbit akár tükör előtt is lehet próbálni, így az álláskereső ellenőrizni tudja saját testbeszédét, észreveheti a zavaró hibákat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu