Akik kilógnak a sorból

A tehetség a jövő reménye. Másfelől pedig nehézségekkel teli, rögös utat jelöl ki diáknak és szülőnek egyaránt. Hogy ne vesszen el egyetlen talentum sem, sokaknak kell összefogniuk.

Család-otthonSzabó Enikő2010. 09. 16. csütörtök2010. 09. 16.

Kép: Kassai Karola tehetség kutató a Messzehangzó alapítvány vezetője. 2010.08.02. Fotó: Bohanek Miklós

Akik kilógnak a sorból
Kassai Karola tehetség kutató a Messzehangzó alapítvány vezetője. 2010.08.02. Fotó: Bohanek Miklós

Döntő szerep jut a családnak és a megfelelő iskolai környezetnek a kiemelkedő képességek kibontakoztatásában. Azonban nem ritka eset, amikor a szülőknek gondot jelent a tehetség felbukkanása – leginkább az anyagi támogatás esélyének hiánya. Mintaszerű esetben az iskola az első számú támogató. A tapasztalatok ellenben azt mutatják, hogy a nevelési-oktatási intézmények a nagyon tehetséges gyerekekkel gyakorta nem tudnak mit kezdeni.
– Ezen nincs mit csodálkozni – mondja Krassói Karola, a Messzehangzó Tábor Alapítvány ügyvezetője. – Jelenleg sem a pedagógusok, sem a pszichológusok alapképzésében nem szerepel a tehetség felismerésének, gondozásának mibenléte.

Szerencsére az utóbbi években egyre több alapítvány, szervezet tekinti szívügyének a rátermettek felkutatását, segítését.
– Hogy a különböző tehetséggondozó iskolák, alapítványok ne elszigetelten működjenek, megalakultak a Tehetségpontok. Ezek hálózatos formában, egymással együttműködve segítik a tehetséges fiatalokat. Jelenleg kétszáz Tehetségpont található szerte az országban – mondja Karola. – Ilyen a mi alapítványunk is, melynek megalakulásánál célul tűztük ki a hátrányos helyzetű, a művészetben vagy a sportban tehetséges gyerekek segítését. Ha valamely gyerek tehetséges, legtöbbször kilóg a sorból. Amennyiben szociálisan hátrányos helyzetben él, úgyszintén.

Az alapítvány az iskolákat keresi meg, s a pedagógusokra bízza a rászorultság megítélését.
– A nevelőknek kitűnő a rálátásuk a gyerekek sorsára, jót akarnak nekik. Tudják, hogy milyen szinten áll a gyerek, mekkora lehetőség rejtőzik benne – indokolja döntésüket Karola.
A Messzehangzó Tábor Alapítvány évente két turnusban hetven tehetséges gyereket táboroztat. Az egy-egy hét alatt önkéntesek segítségével mutatnak fel egy új világot a felkarolt gyerekeknek.

Minden évben két diákot részesítenek ösztöndíjban. A százezer forintot nem a szülő kapja: a gyerek tehetséggondozásában illetékes iskolával, egyesülettel dolgozzák ki, mire is fordítsák ezt az összeget. Lehet, hogy mezre van szüksége, vagy a versenyek nevezési díjait fizetik ki, netán megfelelő szaktanárt kell keríteni – máskor meg gondoskodnak a gyerekek utaztatásáról.

Sokan tesznek hát azért, hogy a reményekből minél kevesebb legyen füstbe ment álom.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek