Kulcscsonttörés ajtókilinccsel

Autós és kerékpáros meglehetősen banális okból bekövetkezett ütközését, illetve annak bírósági utóéletét vesézzük ki.

Család-otthonDr. Tanács Gábor2010. 10. 15. péntek2010. 10. 15.
Kulcscsonttörés ajtókilinccsel

A baleset kétsávos úton történt, a gépkocsi sofőrje már leparkolt az út szélén. Nagy volt a forgalom, a két sávban araszoltak az autók, a biciklis a parkoló járművek és a külső sávban álló kocsik között haladt, cirka huszonöt kilométer óránkénti sebességgel. A sofőr kinyitotta az ajtót, ezzel fellökte a biciklist, aki elesett, és eltörte a kulcscsontját.

Az ügyészség közúti baleset gondatlan okozása miatt emelt vá­dat a vezető ellen. A büntető törvénykönyv szerint ennek három tényállási feltétele van: valamilyen KRESZ-szabály megsértése, a szabálysértés gondatlanságból következzen be – vagyis ne szándékosan –, valamint, hogy ezzel okozati össze¬függésben jöjjön létre a baleset.

Jelen esetben az ügyészség a parkolásra vonatkozó egyik KRESZ-szabály megsértésével vádolta emberünket, amely előírja, hogy a jármű ajtaját a vezető csak abban az esetben nyithatja ki, ha ezzel a közlekedés biztonságát, a személy- és vagyonbiztonságot nem veszélyezteti.

Az autós azzal védekezett, hogy a balesetet a kerékpáros szabályszegő magatartása okozta: túl gyorsan haladt a két kocsisor között, és nem tartott megfelelő oldaltávolságot a megelőzött járművektől, ezért kapta el a kinyitott ajtó. A KRESZ előírja, hogy az úttest jobb oldalán álló jármű melletti elhaladásra (jogi zsargonban: kikerülés) az előzés szabályait kell értelemszerűen alkalmazni. Előzésnél a megelőzendő jármű mellett megfelelő oldaltávolságot kell tartani. Ezt a szabályt a biciklis megszegte, a baleset ebből következett, nem az ajtó kinyitásából.

Az ügyészség arra hivatkozott, hogy a bajt okozó jármű nemcsak úgy az úttest jobb szélén várakozott, hanem a parkolóban állt, ezért a biciklis manővere sem kikerülésnek, sem előzésnek nem minősült.

A bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az autós bűnös közlekedési baleset gondatlan okozásában. A vonatkozó szabály ugyanis előírja a sofőrnek, hogy csak akkor nyithatja ki az ajtót, ha ezzel nem veszélyezteti a személy- és vagyonbiztonságot – márpedig ha az ajtó kinyitásával sérülést okoztak, akkor az ajtónyitás igenis veszélyes volt, függetlenül attól, hogy a kerékpáros szabályosan közlekedett, avagy szabálytalanul.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek