Brüsszelhez fordulnak a pénztárak

Elfogadta az országgyűlés a nyugdíjrendszer átalakításáról szóló törvényt. A magán-nyugdíjpénztári tagok január végéig dönthetnek arról, hogy maradnak, avagy átlépnek az állami rendszerbe. Tennivalójuk csak a magánnyugdíjpénztáraknál maradóknak lesz, a többieknek március elsejétől automatikusan megszűnik a tagságuk.

Család-otthonRomvári Orsolya2010. 12. 14. kedd2010. 12. 14.

Kép: Kötelezö magánnyugdijpénztár-váltás papirok, számlák, állami beavatkozás 2010.10.24. fotó: Németh András Péter, Fotó: Silence

Brüsszelhez fordulnak a pénztárak
Kötelezö magánnyugdijpénztár-váltás papirok, számlák, állami beavatkozás 2010.10.24. fotó: Németh András Péter
Fotó: Silence

Megszavazta a parlament a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő törvénymódosításokról szóló törvényt. Eszerint aki 2011. január 31.-ig nem nyilatkozik arról, hogy továbbra is magánnyugdíjpénztári tag szeretne maradni, automatikusan átkerül az állami nyugdíjrendszerbe. A pénztártagok eddigi felhalmozott vagyona − több mint 3000 milliárd forint − a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapba kerül. Az eddig befizetett tagdíj-kiegészítéseket, valamint a hozamgarantált tőke feletti összeget a tagok felvehetik, áthelyezhetik önkéntes pénztárukba, vagy jóváírtathatják az állami pillérben az egyéni számlájukon is.

Aki nem szeretne visszalépni az állami nyugdíjrendszerbe, annak január végéig személyesen kell erről nyilatkoznia a nyugdíjbiztosítás igazgatási szerveinél. Vélhetően nem lesznek sokan, hiszen a maradók elveszítik állami nyugdíjjogosultságuk, vagyis leendő nyugdíjuk 75 százalékát. (A vegyes rendszerben a leendő nyugdíj negyede származik a magánnyugdíjpénztári megtakarításokból, a járandóság 75 százalékát továbbra is az állam fizeti.)

A magánnyugdíjpénztárakat tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség az Európai Bizottsághoz fordul a törvény elfogadása miatt. A szakmai szervezet szerint a magánnyugdíjpénztárak államosításával a kormány a durván megsértette az Európai Unió értékeit és az alapvető szabadságjogokat. Az elfogadott törvények ugyanis súlyosan diszkriminálják azokat, akik maradnának a magánnyugdíjpénztáraknál, hiszen ők elveszítik a jövőre vonatkozó teljes állami nyugdíjukat, miközben továbbra is fizetik a nyugdíjjárulékot. A Stabilitás szerint a nyugdíjvagyont a kormány nem kívánja félretenni a későbbi kifizetésekre, hanem a magyar államháztartási hiányát csökkentik belőle.

A szervezet levélben kérte José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, Viviane Reding alelnököt, valamint Juan Fernando López Aguilart, az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság elnökét, hogy segítsenek a 3 millió magyar magán-nyugdíjpénztári tag érdekeinek megvédésében. Egyúttal felszólították Schmitt Pál köztársasági elnököt, hogy a jogszabály aláírása előtt kérjen előzetes alkotmányossági vizsgálatot. Amennyiben ez nem történik meg, a Stabilitás támadja meg a törvényt az Alkotmánybíróságon. Véleményük szerint ugyanis a most elfogadott jogszabály sérti az alaptörvény jogbiztonságra, hátrányos megkülönböztetés tilalmára, szociális biztonságra, tulajdon védelmére, továbbá emberi méltóságra vonatkozó bekezdéseit.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek