Zarándokok álmai

Mi hajtja embermilliók lépteit, hogy szenvedve, izzadva, törődve megpillantsanak, érintsenek egy szent helyet? Csodát várnak? Reményt kapnak? Megtisztulnak? Bizonyára mindez igaz, de. Híres keresztény zarándokhelyek titkát kutatjuk a Geopen Kiadó vadonatúj albumának segítségével.

Család-otthon2010. 12. 12. vasárnap2010. 12. 12.
Zarándokok álmai

A zarándoklás nem csak megtervezett útvonal, elérhető cél. A zarándoklás mély, bonyolult és hosszú folyamat: életforma. Az otthoni munkában vagy a munkahelyi teendőket végezve, az élet minden percében ugyanaz a kérdés körvonalazódik, mint amikor ősei nyomában szent helyre vándorol az ember. A göröngyös úton, a sivatagban vagy a hegyi lejtőkön gyalogolva azonos a lényeg: jó úton haladunk-e a szívünk mélyén jelen lévő belső békénk felé? Isten felé?

Az igazi zarándoklat mindig a belső utakon történik meg először. A külvilági menetelés csak lenyomata a bennünk zajló vívódásoknak, segítség abban, hogy rátaláljunk saját utunkra. Ez a fajta spirituális keresés ősidők óta foglalkoztatja és lelkesíti az emberiséget.

A szent helyek az emberiség több évszázados útjának, útkeresésének nyomait őrzik. Ahogy Matthaus Nimmervoll lilienfeldi, ciszterci apát megfogalmazta: „A gyaloglás az elmélkedés egyik formája, amely összekapcsolja a szívet, a lelket és a lábat.”

A zarándok, ha útnak indul, nemcsak fizikailag mond le otthonáról, komfortos érzéséről, kényelméről – lelkében is készen áll a változásra. Lemond valamiről, hogy szabadabbá, nyitottabbá váljon valami másra, értékesebbre. Miközben magában járja az utat, egy közösség része is, melyért felelősséget vállal. Ahogy az egyik zarándok vall erről: „Ahogy lépteimet Isten felé irányítom, felfedezem, hogy egyre jobban kilépek önmagam bűvköréből és a belső út közelebb vezet a többi emberhez is. Útitársakra találok, akikkel együtt járhatom az utam. Irántuk való nyitottságom, a velük való közösség vállalása formáló erejű gazdagsága zarándokutamnak.”

A betlehemi Születés-bazilika őrzi a Születés-barlangot, ahol Jézus világra jött 2000 évvel ezelőtt. A barlang legfőbb dísze a XII. századi Krisztus születése oltár. Tizenöt ezüstlámpás világítja meg a padlóba ágyazott, 14 ágú, Jézus születésének pontos helyét jelző ezüstcsillagot. A zarándokok útjának legszentebb állomása.

A Señor de Qoyllur Rit’i-zarándoklat – egész Latin-Amerika egyik leglátványosabb, legszínesebb vallási ünnepe – az Andok szívében zajlik. Itt kerül sor minden évben egy héttel úrnapja előtt erre a több napig tartó, különleges hangulatú eseményre. Több mint negyvenezer zarándok gyűlik össze a 6372 méteres hegy, az Ausangate lábánál húzódó Sinakara-völgyben, hogy lerója tiszteletét a szent Jézus-képmás előtt. A hívekkel együtt több ezer táncos is érkezik, tarka népviseletben, furcsa fejfedőkben, változatos maszkokban. Körmenetben viszik a kereszteket, valamint a sinakarai szentélyből származó Fatimai Mária-szobrot a környező hegyek közt megbúvó barlangig.

Kattintson a fotóra és megnyílik a képgalériánk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek