Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mi hajtja embermilliók lépteit, hogy szenvedve, izzadva, törődve megpillantsanak, érintsenek egy szent helyet? Csodát várnak? Reményt kapnak? Megtisztulnak? Bizonyára mindez igaz, de. Híres keresztény zarándokhelyek titkát kutatjuk a Geopen Kiadó vadonatúj albumának segítségével.
A zarándoklás nem csak megtervezett útvonal, elérhető cél. A zarándoklás mély, bonyolult és hosszú folyamat: életforma. Az otthoni munkában vagy a munkahelyi teendőket végezve, az élet minden percében ugyanaz a kérdés körvonalazódik, mint amikor ősei nyomában szent helyre vándorol az ember. A göröngyös úton, a sivatagban vagy a hegyi lejtőkön gyalogolva azonos a lényeg: jó úton haladunk-e a szívünk mélyén jelen lévő belső békénk felé? Isten felé?
Az igazi zarándoklat mindig a belső utakon történik meg először. A külvilági menetelés csak lenyomata a bennünk zajló vívódásoknak, segítség abban, hogy rátaláljunk saját utunkra. Ez a fajta spirituális keresés ősidők óta foglalkoztatja és lelkesíti az emberiséget.
A szent helyek az emberiség több évszázados útjának, útkeresésének nyomait őrzik. Ahogy Matthaus Nimmervoll lilienfeldi, ciszterci apát megfogalmazta: „A gyaloglás az elmélkedés egyik formája, amely összekapcsolja a szívet, a lelket és a lábat.”
A zarándok, ha útnak indul, nemcsak fizikailag mond le otthonáról, komfortos érzéséről, kényelméről – lelkében is készen áll a változásra. Lemond valamiről, hogy szabadabbá, nyitottabbá váljon valami másra, értékesebbre. Miközben magában járja az utat, egy közösség része is, melyért felelősséget vállal. Ahogy az egyik zarándok vall erről: „Ahogy lépteimet Isten felé irányítom, felfedezem, hogy egyre jobban kilépek önmagam bűvköréből és a belső út közelebb vezet a többi emberhez is. Útitársakra találok, akikkel együtt járhatom az utam. Irántuk való nyitottságom, a velük való közösség vállalása formáló erejű gazdagsága zarándokutamnak.”
A betlehemi Születés-bazilika őrzi a Születés-barlangot, ahol Jézus világra jött 2000 évvel ezelőtt. A barlang legfőbb dísze a XII. századi Krisztus születése oltár. Tizenöt ezüstlámpás világítja meg a padlóba ágyazott, 14 ágú, Jézus születésének pontos helyét jelző ezüstcsillagot. A zarándokok útjának legszentebb állomása.
A Señor de Qoyllur Rit’i-zarándoklat – egész Latin-Amerika egyik leglátványosabb, legszínesebb vallási ünnepe – az Andok szívében zajlik. Itt kerül sor minden évben egy héttel úrnapja előtt erre a több napig tartó, különleges hangulatú eseményre. Több mint negyvenezer zarándok gyűlik össze a 6372 méteres hegy, az Ausangate lábánál húzódó Sinakara-völgyben, hogy lerója tiszteletét a szent Jézus-képmás előtt. A hívekkel együtt több ezer táncos is érkezik, tarka népviseletben, furcsa fejfedőkben, változatos maszkokban. Körmenetben viszik a kereszteket, valamint a sinakarai szentélyből származó Fatimai Mária-szobrot a környező hegyek közt megbúvó barlangig.
Kattintson a fotóra és megnyílik a képgalériánk!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu