Szerepjátszás a mindennapok színpadán

Már gyermekkorunkban is szerepeket játszunk: az óvoda babasarkában a lányok az anyukák, a fiúk az apukák bőrébe bújnak. A gyerekek kifejezéseiben ekkor még az őket körülvevő környezet tükröződik vissza. A szerepjátszás azonban nem ér véget a gyerekkorral, felnőttként társas kapcsolatainkban és mindennapi életünkben számtalan szerepet töltünk be.

Család-otthonSzabó Enikő2011. 02. 20. vasárnap2011. 02. 20.

Kép: budafok ovoda XXII kerület gyerek baba papás mamás játék 2010 02 22 Fotó: Kállai Márton

Szerepjátszás a mindennapok színpadán
budafok ovoda XXII kerület gyerek baba papás mamás játék 2010 02 22 Fotó: Kállai Márton

Őrizzük az egyediséget!
A szerepeink segítenek élni, a társadalmi elvárásoknak megfelelő keretek között tartják a viselkedésünket. Van, hogy szigorúan ezeken a kereteken belül kell maradnunk, sokszor viszont a saját egyéniségünkre formálhatjuk a szerepeket. Néha előfordul, hogy – tudatosan vagy véletlenül – megvillantjuk igazi énünket. Így történhet, hogy a karót nyelt ügyintéző kibillenve a szerepéből segít, vagy a szigorú apa egy gyenge pillanatában bulizni engedi kamasz gyerekét.

A szereppel való teljes azonosulás időnként bizony káros lehet. Elveszthetjük az egyediséget, esetleg nevetségessé válhatunk.

Létezik tökéletes nő?
Szeretnénk azt hinni, hogy életünk színpadán zavartalanul játszhatunk, de persze ez nincs így. Különösen nők esetében a nemi és a foglalkozási szerep ütközik gyakran. A konfliktust előrevetíti, hogy a munka világában való boldoguláshoz, a karrierépítéshez szükséges tulajdonságok – a függetlenség, az agresszivitás, a versenyszellem – nem a hagyományos nőtípus jellemzői.

A hölgyek többsége szeretne tökéletes anya és feleség lenni, miközben a munkában is sikerre vágynak. Próbálnak talpon maradni, különböző túlélési stratégiákat alkalmaznak – egyszerre csak az egyik feladatra koncentrálnak, esetleg a végletekig alkalmazkodnak valamelyik oldal elvárásaihoz. Előfordul, hogy a hölgyek csaláshoz folyamodnak és alulteljesítenek a munkahelyükön.

Folyamatos erőfitogtatás
Azt gondoljuk, a férfiaknak könnyebb, ám ez a valóságban teljesen másként fest. Esetükben is több ponton ütközhet a nemi és a foglalkozási szerep, bár a konfliktus más, mint a hölgyeknél.

A férfi nemi szerep három legfontosabb alappillére a siker, a keménység és az antifeminitás. Ez utóbbi gátolja a férfiakat abban, hogy besegítsenek a házimunkában, nagyobb részt vállaljanak szülőként a gyereknevelésből. A keménység folyamatos erőfitogtatásra készteti az erősebb nem képviselőit, ami magyarázat a segítség elutasítására.

Konfliktushoz a sikeresség vágya vezet. Egy férfi a vezetői státusért hajlandó kevesebb időt tölteni a családjával vagy esetleg olyan területen karriert építeni, ami nem is érdekli. Sok esetben azonban a nő többet keres, mint a férj. Ilyenkor a férfi azonnal más nemi szerepnormáknak akar megfelelni, például testépítésbe kezd.

Megoldás a lelki válságra
Időnként összezavarodunk. Ha nem találjuk a helyünket, ha úgy érezzük, egyik szerepünknek sem tudunk megfelelni, akkor önbecsülésünk sérül és lelki válságba kerülhetünk. Ilyenkor kereshetünk kompromisszumokat, sőt előtérbe helyezhetjük a problémás területeket. Egyet azonban soha nem tehetünk: nem fordíthatunk hátat és nem léphetünk ki a kényes helyzetekből. Mert megoldás mindig van.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek