Életveszélyes nyák

Bizonyára még kevesen hallottak a cisztás fibrózis (CF) anyagcsere-betegségről, az életkilátásokat kedvezőtlenül befolyásoló, több szervet érintő, veleszületett rendellenességről. Pedig a korai felismerés és kezelés javíthatja a túlélés esélyeit.

Család-otthonKovács Réka2011. 11. 08. kedd2011. 11. 08.
Életveszélyes nyák

A betegség hátterében genetikai hiba áll, mely kóros nyákképződésben nyilvánul meg. E sűrű, tapadós nyák csak nehezen ürül a szervezetből, s emiatt károsítja a szerveket. A hörgőkben termelődő tapadós nyákban kiirthatatlanul megtelepszenek baktériumok, ez állandó gyulladást tart fenn, ami miatt az emésztés is elégtelen.

A felszívódási zavar miatt a kisbaba nem képes rendesen fejlődni, ezért a betegség kezelése már csecsemőkorban elengedhetetlen. A terápia az erre szakosodott gyermek-centrumokban történik, ahol a különböző szakterületek orvosai mellett a gyógytornásznak, dietetikusnak, ápolónak, szociális munkásnak is fontos szerep jut.

Hála az orvostudomány fejlődésének, ma már egyre több gyermek éri el a felnőttkort. Őket az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetben kezelik, ahol az elmúlt 25 évben mintegy 200 beteget gondoztak, 28 esetben tüdőátültetésre is sor került. Jelenleg 77 beteget ápolnak, szükség szerinti fekvőbeteg-ellátásukra is sor kerül.

A betegek az egészségügyi ellátás mellett úgyszintén segítségre számíthatnak a pályaválasztásban, a munkahelyi elhelyezkedésben, a családalapításban, a gyermekvállalásban is: mindezek a felnőtt ellátás fontos feladatai közé tartoznak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek