Nem csak csúnya, veszélyes is

A lábszáron kitüremkedő, be-begyulladó, igencsak fájdalmas visszerek két-három milliónyi honfitársunk mindennapjait keserítik meg. Nem a látványuk ijesztő, hanem elhanyagolásuk következménye.

Család-otthonBalogh Mária2011. 11. 23. szerda2011. 11. 23.

Kép: Fásli viszĂ©r lábfájás betegsĂ©g 2011.11.13. fotĂł: NĂ©meth András PĂ©ter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Nem csak csúnya, veszélyes is
Fásli viszér lábfájás betegség 2011.11.13. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Ülő foglalkozás, kevés mozgás, túlsúly, erős dohányzás, terhességi időszak, magas vérnyomás, trombózis utáni állapot, az örökletesen laza kötőszövet: egyként akadályozhatják a szabad nyirokkeringést, a vér normális áramlását a lábak vénáiban.

– Kezdetben az alsó végtagon csupán egy-két ér tágul ki, ami komolyabb panaszt még nem okoz, s a hajszálerek seprűszerű, lilás elszíneződése is inkább csak a mások szeme elől takargatni valót jelent. A kezeletlen visszereknél aztán fokozódik a vénás pangás, így vaslerakódás alakulhat ki a bőr alsó rétegében, amire barnás elszíneződés figyelmeztet. Ezután a kanyargó, vastagodó, kidudorodó vénákban az elzáródás azonban már nehézláb-érzettel, lábikragörccsel, erős fájdalommal jár együtt – sorolja dr. Sándor József debreceni belgyógyász főorvos.

A tartós ülés és az egy helyben állás mindenképpen ront a visszerek állapotán. Viszont ha mozgatjuk a lábunkat, javul a keringés, az izmok pumpáló nyomása segít a beteg lábrészen. A szakemberek a kitágult vénák gyógyítására elsősorban a lábtornát, a napi rendszeres sétát, az érintett lábrész fáslizását, szorító harisnya viselését, s – megfelelő lábalátámasztással – a fekvést ajánlják.

Azért is roppant fontos a visszerek megjelenését és „fejlődését” kellő figyelemmel kísérni, mivel a láb táplálásában fellépő zavarok egy idő után a bőr elhalását okozzák, ami egyúttal nehezen gyógyuló fekélyek kialakulásához vezethet. A megalvadt vér a beteg erek gyulladását eredményezi, miközben a keringés egyre inkább lelassul. A véralvadás és a gyulladás pedig a mélyvénák felé terjedve, a keringést szinte teljesen leállíthatja. Ennek súlyos következménye az amputációhoz vezető lábelhalás, míg a vénából a leszakadt alvadt vérrög a tüdőbe kerülve életveszélyes embóliát okozhat.

A visszerek gyógyításában bevált gyógymód az injekciós eljárás, ami a kisebb seprűvénák és visszerek kezelésére alkalmas. Ezt többször is meg kell ismételni. A kezelés után rugalmas pólyát helyeznek a lábra, amit napokig kell pihentetni. A visszérműtét pedig ma már rutinbeavatkozásnak számít, hegek nélkül gyógyul, mivel a visszereket 2-3 mm-es metszéseken keresztül távolítják el. Utána a kórházi ellátás 24 órás megfigyeléssel jár.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek