Kutyaagresszió 5.

Térjünk vissza a kutyákban megbúvó agresszióhoz, amely sokféle lehet. Jelentkezhet fajon belül és kívül (vagyis irányulhat emberek, kutyák vagy más állatfajok ellen), a falkán belül (vagyis családon és a családhoz tartozó állatok körében) vagy azon kívül is.

Család-otthonSzücs Gábor2011. 12. 09. péntek2011. 12. 09.
Kutyaagresszió 5.

A legismertebb agressziók (a Mancsok hírportál kutyadokijai szerint): a domináns, a félelmi, a területvédő, a birtokló, a táplálékvédő, az oltalmazó, a kutyák közötti, a fájdalmi, a játék közbeni, az anyai (szülői), a frusztrációs, az átirányított, az idiopatikus és a ragadozó agresszió.
Ismerjük meg ezeket.

Domináns agresszió. (Nem megbántva a dominancia tanát alkalmazó állatorvosokat és szakmabelieket, a Kutyapostás bevallja: nem nagyon hisz abban, hogy a kutya dominanciá­ra törekedne, de most adjuk meg a szót az ebben hívőknek. A szó maga egyébként fölérendeltséget jelent, illetve a fölérendeltségért vívott harcot.) A harapások 55 százaléka a tulajdonos és családtagjai ellen történik. Ez több okból is előfordulhat, de a leggyakoribb ok a domináns agresszió. A kutya ugyanis háziasított (humanizált) farkas, aki a családot a falkájának tekinti, amiben a számára ugyanolyan dominancia-rangsor alakul ki, mint a farkasok vagy a vadkutyák között. A természetben e hierarchia célja a rend fenntartása, a falkatársak együttműködésének elősegítése és a konfliktusok számának csökkentése a falkán belül. Ez teremti meg annak is a lehetőségét, hogy a legrátermettebb egyed irányítsa a falkát és örökítse tovább a genetikai anyagát. Vagyis a dominanciaviszony kialakulása természetes jelenség, és a falka és a faj megmaradásának fontos tényezője. A domináns állatot előjogok illetik meg a falkában.

A dominanciaviszonyok a természetben ritkán járnak harccal. A kutyák általában gesztusokkal, pózokkal, mimikával és hangadással tisztázzák az erőviszonyokat. Ezen jelek ismerete a kutyával együtt élő emberek számára is fontos, hiszen alkalmas a domináns agresszió felismerésére.

A családon belül veszélyessé váló folyamat rendszerint azzal kezdődik, hogy a kölyök vagy a fiatal felnőtt kutya a családtagokra morog. Később a domináns magatartás egyre gyakoribbá, nyíltabbá és veszélyesebbé válik. Ennek jelei: a fej és a farok magasan áll, a járás peckes, a nézés merev, fenyegető morgás, fogvicsorítás. A már kialakult konfliktus esetén a tulajdonos és családtagok megfékezési kísérleteire a kutya fokozott agresszióval válaszol. Számos más jellel is érzékelteti a kutya domináns agresszióját: nem engedelmeskedik az ismert felszólításnak, morog, ha a helyét, az ennivalóját megközelítik, erőszakosan és ijesztően felugrál családtagokra, idegenekre stb.

Hogy a Kutyapostás miért is nem hisz mindebben, illetve, mit lehet tenni az ilyesfajta agresszió ellen, arról bővebben a jövő héten.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek