Foltokból egészet

Manapság már az a meglepő, ha egy fiatal csak hallomásból ismeri a válóper, a mostoha, a féltestvér fogalmát. Becslések szerint az emberek egyharmada él hosszabb-rövidebb ideig patchwork, vagy ahogyan magyarul mondanánk: mozaikcsaládban.

Család-otthonBiczó Henriett2012. 05. 16. szerda2012. 05. 16.

Kép: OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foltokból egészet
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Először azt hittem, a világ legcsodálatosabb dolga történik velünk. Kibővül a családunk, mindenki keblére öleli a másikat, s a legnagyobb szeretetben, egyetértésben folyik tovább az életünk – kezdi a mindennapinak nem nevezhető, de korántsem egyedi családtörténetet Bieber-Nyíri Tünde. Érettségi után férjhez ment, két gyermekük született, öt év után azonban úgy érezte, mégsem élete igazi párjával kötötte össze a sorsát. Jött a mindent elsöprő, új szerelem. Kulturáltan váltak el, ötéves kislányuk az apjával, hároméves fiuk pedig vele maradt.

– Az új férjemnek is volt az előző házasságából egy kislánya, aki kétlaki életet élt: egy hetet az anyjánál, egy hetet meg nálunk töltött. Az én lányom csak kéthetente, hétvégenként volt velünk, de mikor 18 éves lett, hozzánk költözött. S két évvel ezelőtt megszületett a közös kisfiunk is – számol be a 42 éves asszony életük meglehetősen kusza alakulásáról. A kebelre ölelés, finoman szólva is, elmaradt. Az új szülők és a „hozott” gyerekek között eléggé felületes a viszony. A férje lányával kezdetben jól alakult a kapcsolatuk, de amikor már nagyobb lett, elkezdődtek az ütközések, az apa pedig a lánya mellé állt.
– Ma már tudom, miért történt így: a férjem attól félt, hogy elveszíti a gyerekét. Az exek – gondolom, ez sok esetben máshol így van – ellenünk hangolták a gyerekeket. Nem értettem: miért olyan keszekusza körülöttünk minden, miért nem tudunk úgy élni, mint egy nagy család?

A kérdés megfogalmazását tett követte. Nyíri Tünde szakirodalmat keresett, szerette volna megtudni, a mozaikcsaládban miképpen lehet egészséges emberi kapcsolatokat építeni. De szinte semmit sem talált. Ekkor jött az ötlet, megalapítja a Mozaikcsaládban Élők Klubját. Honlapot hozott létre, s özönleni kezdtek a levelek.

– Mindenki bizonytalan, mert anélkül, hogy a szükséges fejlődési fázisokat végigélték volna, egyik pillanatról a másikra belecsöppentek egy új szerepbe. Nagyszülők is kerestek, hogyan kezeljék gyerekük új párjának gyerekeit: unokájukként vagy csak kedves ismerősként? Mi a teendő, ha a gyerekek – sokszor nem is tudatosan – visszaélnek a helyzettel: jönnek az érzelmi zsarolások, az anyagi követelések. A nők legnagyobb problémája, hogy milyen szerepet tölthetnek be az „új gyerek” életében. Az apák pedig mindent megtesznek, hogy ne veszítsék el „hátrahagyott” csemetéik szeretetét. Arról nem is beszélve, hogy miféle jogi visszásságokkal találkozunk – teszi hozzá Nyíri Tünde, nagyot sóhajtva.

A levélözönön felbuzdulva belekezdett a személyes találkozók szervezésébe. Első alkalommal egy fővárosi művelődési házba hívta az érintetteket. Alig tucatnyian gyűltek össze, nők és férfiak vegyesen. Hamar kiderült: a legtöbbjük kudarcként éli meg, hogy nem képes úrrá lenni a családi zűrzavaron. Nem készültek föl rá, hogy gyerekeik bűnként róhatják fel nekik a válást. Ilyenkor már az is sokat segít, ha megismerik a többiek történetét, s szembesülnek vele, hogy másoknak sem egyszerűbb az új családban helytállni.

A klub vidékre is kacsingat: Szentendrén már összejöttek a mozaikosok. A következő állomásnak Győrt tervezik. Nyíri Tünde abban reménykedik, hogy hálózata segít megtalálni a válaszokat azok kérdéseire, akiknek a családi élete nem a szokványos mederben zajlik.

VARRD ÖSSZE!
A patchwork eredetileg színes, különböző textildarabokból, foltokból varrott takaró vagy falvédő. Bár egymástól merőben különböző anyagokból áll, mégis egységes egésszé válik, mikor a fantázia és az alkotó kéz egybedolgozza azokat.

KIÉ AZ AUTÓ, KIÉ A HÁZ?
Anna és Feri három év együtt járás után költöztek össze. A férfinek az előző házasságából már volt egy kislánya, aki nála töltötte a hétvégeket. Anna eladta a lakását, s két gyermekével Feri négyszobás családi házába költözött, amit a lakás árából felújítottak, hogy a három gyerekkel is kényelmesen elférjenek. A boldogság hamar véget ért: a férfit ¬autóbaleset érte, meghalt. A házat a lánya örökölte. A felújítás számlái Feri nevén voltak, Anna nem tudta bizonyítani, hogy a költségeket ő állta. Mi lesz vele és a gyerekeivel? Költözniük kell, de hová? Lehet-e méltányosan elintézni az ügyet? Annának a Mozaik segít a helyes megoldás megtalálásában.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek