Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokak életét megkeserítik a zümmögő „hadoszlopok". Nemrégiben feldühödött méhek kirándulókat szurkáltak össze egy tanösvény mellett. Mit tegyünk, ha támadnak a fullánkos seregek?
Kép: árvai imre vándorméhész méhészet méz 2009 09 21 Fotó: Kállai Márton
A sárgálló repcetábla festői látvány, de vigyázat: méhek milliói dolgozhatnak benne! A Fejér megyei Iringó tanösvény látogatói többé biztosan nem feledkeznek meg erről, ugyanis méhrajok támadták meg őket. Többeket kórházba vittek, féltucat kiránduló súlyos állapotba került. A kaptárjaikkal kitelepült méhészek állítólag táblákkal figyelmeztettek a veszélyre, a túrázók mégis keresztezték a rovarok útját. A méhészek szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehet az ember, hogy pánikba esik, és hadonászni kezd – ez ugyanis a méhrajt támadásra ingerli.
A hazánkban honos szúnyogok és pókok csípése viszonylag ártalmatlan, csak viszketést és bőrpírt okoz, megússzuk némi vakarózással. A méh és darázs támadása azonban már nagyobb bajba sodorhatja az arra allergiásokat. Dr. Mezei György szakorvos szerint az illatos, puha bőrű kisbabákat előszeretettel látogatják a rovarok, s gyakran meg is csípik őket. Többnyire elég, ha a fullánkot mihamarabb eltávolítjuk a bőrből és a csípés helyét jegeljük. Negyedóra múlva ellenőrizzük, hogy nem nőtt-e túl nagyra a duzzanat. (Az átlagos bőrpír 10 cm-es átmérőjű.) Ha szokatlan színű és méretű hólyagok alakulnak ki, vagy ha a csípés helyétől távol is jelentkeznek tünetek, orvosi segítséget kell kérni. Különösen a szoptatós és várandós anyák rovarcsípéseit érdemes komolyan venni.
Azonnali sürgős beavatkozásra van szükség, ha úgynevezett anaflaxia alakul ki: erre nyelési zavar, nehézlégzés, szédülés hívja fel a figyelmet, a száj, a nyelv megduzzad, és a beteg el is vesztheti az eszméletét. Az egész szervezet allergiás reakciója nem is túl ritka: a felnőttek 3, a gyerekek fél százalékánál fordul elő, s általában a fullánkosok támadása után 2–30 perccel jelentkezik. Sajnos nem lehet megjósolni, hogy ki lesz rosszul, a betegek zöménél ugyanis az előző csípés még semmilyen kóros tünetet nem okozott. Azonban azoknak a felnőtteknek, akik már elszenvedték az anaflaxiát, csaknem 75%-os esélyük van rá, hogy újra heves allergiás reakcióval válaszolnak a méh vagy a darázs mérgére. Akad olyan adrenalinkészítmény, amit ilyenkor a beteg gyorsan maga is beinjekciózhat – elsőként ezt kell adni, nem a kalciumot –, de ha már rosszul érzi magát, mindenképp hívjon mentőt, orvosi segítséget. A legegyszerűbb persze, ha a túlérzékenyek elkerülik a csípős találkozásokat, s ne válasszák a méhészetet hobbijuknak...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu