Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Azt gondolnánk, hogy a borús hangulatban élőknek az utolsó gondolata az evés. A depressziót többnyire a csontsovány testtel, beesett arccal, karikás szemekkel azonosítjuk. Pedig akár extrém súlygyarapodást is okozhat.
Jutalom és vigasz
Hangulatváltozásaink jelentősen befolyásolhatják étvágyunkat, s azt is, hogy milyen ételeket fogyasztunk. Egy súlyos veszteség, hirtelen támadt rosszkedv, vagy épp ellenkezőleg: boldogságroham is alakíthatja étkezési szokásainkat. Vannak, akik evéssel ünneplik a sikereiket, másoknak pedig vigaszként szolgálnak a finom falatok. Ráadásul rossz óráinkban éppen a magas szénhidrát- vagy cukortartalmú ételek felé fordulunk, ösztönösen is ezektől remélve valamennyi boldogsághormon-morzsát.
Étvágytalanok és álmatlanok
Depresszióban az étkezési és az alvási szokások változnak meg leginkább, hiszen közös agyi áramkör szabályozza mindkettőt. A klinikai depresszió leggyakoribb tünete az étvágytalanság, ami akár erős fogyást is eredményezhet. A depressziósoknak gyakran nincs kedvük enni, az ízeket sem érzik, élvezik. Előfordul, hogy éjszaka csak egy-két órát képesek aludni. Az evés- és alvásmegvonás következménye a fogyás és a kimerültség.
Evők és alvók
Az étvágytalanok és kialvatlanok csoportja mellett ugyanakkor egyre nagyobb azoknak a depressziósoknak a tábora, akik az evésbe és alvásba menekülnek. A gyorsételek korában könnyen hozzájuthatnak a magas cukor- és szénhidráttartamú ételekhez, melyek átmenetileg boldogsághormonokkal töltik fel a szervezetet. Pizza, hamburger, zacskós sütemények, kekszek – jöhet bármi, ami gyorsan elégedetté tesz. A nagyevő depressziósok általában rengeteget is alszanak, a teltségérzet könnyen leteríti őket. Az ilyen alvás azonban egyáltalán nem pihentető.
Gyógyszer és életmód
Depresszió gyanúja esetén pszichiáterhez kell fordulni, de a legfontosabb: a beteg is ismerje fel, hogy helytelen az életmódja. A napjainkban alkalmazott gyógyszerek a korábbiaknál célirányosabban hatnak az agyra és az idegrendszerre, így anélkül képesek kiegyensúlyozni a hangulatot, hogy extrém súlynövekedést okoznának. Fontos a gyógyszeres kezelés előtt alaposan átbeszélni a kezelőorvossal a lehetséges mellékhatásokat. Érdemes a dietetikus segítségével ésszerű, könnyen betartható étrendet összeállítani, amellyel megelőzhető a súlygyarapodás. Ha a tudatos gyógyszerszedés tudatos életmóddal párosul, az a gyógyulást is jól segíti.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu