Sugárveszélyben

A Nap energiája nélkül nem lenne élet a Földön, fénye az emberi test egészséges működéséhez is elengedhetetlen. Hiánya megbetegít, ám a túlzásba vitt napfürdő is bajt okozhat.

Család-otthon2012. 05. 10. csütörtök2012. 05. 10.
Sugárveszélyben

Gyógyító fényözön
A napfény bizonyítottan hangulatjavító, ezenkívül számtalan jótékony hatását ismerjük. Az egyik legfontosabb feladata a csontozat fejlődéséhez és egészségének megőrzéséhez nélkülözhetetlen D-vitamin képzése. Növeli a sejtek munkavégzését, ettől felgyorsul az anyagcsere, javul az emésztőrendszer működése. Erősíti az immunrendszert. Segíti a méregtelenítést: a meleg miatt beindul az izzadás, s a bőrön keresztül távoznak a salakanyagok. A nap¬¬fény hatására jól gyógyulnak a pattanások, a különféle gombák és baktériumok okozta bőrfertőzések, valamint a kóros kéz- és lábizzadás is.

Óvatosan a napfürdővel!
A túlzásba vitt napozással kockára tesszük bőrünk egészségét. A nap ultraibolya sugárzása (UV) az első számú oka bizonyos bőrráktípusok kialakulásának. Az UV-nak két fő típusa van: az UVA és az UVB. Az előbbi – amellett, hogy allergiát okozhat – a pigmentfoltok kialakulásáért, a bőr korai öregedéséért és a ráncosodásért felelős. Az utóbbinak a bőr leégése, hólyagosodása, a herpesz kialakulása róható fel. A bőr sajnos „emlékszik” a leégésre, ám valamilyen szinten képes regenerálódni. Ezért sohasem késő elkezdeni a káros napsugarak elleni védekezést.

Mit mutat a faktorszám?
A fényvédőfaktor-szám (angolul SPF=Sun Protection Factor) azt mutatja meg, hogy az adott készítmény használatával hányszorosára növekszik bőrünk védekezőképessége – azaz mennyivel tovább tartózkodhatunk a napon anélkül, hogy leégnénk. Ha valaki például 10 perc alatt leég, 15 SPF-es fényvédővel 10x15, azaz 150 percig tartózkodhat a napon. A magasabb SPF-szám azonban nem jelent hatékonyabb védelmet: a 15-ös faktorú fényvédő 93 százalékos UVB-fényvédelemmel rendelkezik, a 40-es pedig 97 százalékos védelmet nyújt a leégés ellen.

Legjobb védekezés a megelőzés
- Kerülje a napot 11 és 15 óra között, ilyenkor a legintenzívebbek az UVB-sugarak. Az így szerzett barnulás nem tartós, viszont könnyen hólyagosra éghet.
- Kiránduláskor, kerti munka során viseljen kalapot, hosszúujjú inget, használjon napvédő krémet.
- Úszás után ne a tűző napon szárítsa a bőrét, mert ilyenkor percek alatt leéghet.
- A szem védelme is fontos, ezért mindig viseljen napszemüveget.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat 1995 óta méri folyamatosan az UV-sugárzást, illetve adja közre a méréseken alapuló UV-indexet. A másnapra szóló előrejelzések és az óránként frissített aznapi értékek a www.met.hu lapon olvashatók
május 1. és szeptember 30. között.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek