Szájról szájra terjed

Tavasszal, amikor a legtöbb szerelem szövődik, sokkal több „csókbetegséggel” találkoznak az orvosok, mint az őszi-téli hónapokban. Kutatások eredményei bizonyítják, hogy csókolózni egészséges, mivel közben boldogsághormon termelődik a szervezetben, megemelkedik a pulzusszám, csökken a testi-lelki feszültség.

Család-otthonBalogh Mária2012. 05. 17. csütörtök2012. 05. 17.

Kép: Csókverseny az Erzsébet hídon. 2005.06.25. fotó : Pál Anna Viktória

Szájról szájra terjed
Csókverseny az Erzsébet hídon. 2005.06.25. fotó : Pál Anna Viktória

Csakhogy tartani lehet egy kellemetlen mellékhatástól: a Pfeiffer-féle mirigyláznak (mononucleosis infectiosa), vagy más néven csókbetegségnek is nevezett nyavalyától, amit könnyen elkaphatunk, mivel cseppfertőzéssel – tehát a nyál közvetítésével is – terjed. Életünk során szinte valamennyien megfertőződünk az Epstein-Barr vírussal, szerencsés esetben a kór enyhe lefolyású, egyszerű megfázásnak tulajdonítjuk a panaszokat. Az EPV-vírus nagyobb számban a tinédzsereket és a fiatal felnőtteket dönti ágynak, akik gyakrabban váltogatják csókpartnereiket. A kisgyermekek sem védettek, mert előszeretettel veszik a szájukhoz a játékaikat vagy adnak puszit szüleik ajkára – szerencsére a csecsemők és a kisgyerekek szinte tünetmentesen vészelik át a fertőzést.

A csöppet sem veszélytelen Pfeiffer-féle mirigyláz kimenetele nagyban függ az életkortól és az immunrendszer állapotától. A betegség lappangási ideje 2–8 hét. Jellemző tünetei a fáradékonyság, gyengeség, láz- és torokfájás, izomfájdalmak. A nyirokcsomók megduzzadnak, kitapinthatóvá válnak – elsősorban a nyakon, a hónaljban és a lágyéknál. Gyakran gyulladásba jönnek a mandulák, s rendkívül fájdalmas a nyelés. Esetenként sárgaság is előfordulhat.

A betegség megfelelő orvosi kontroll és pihenés mellett általában két hónap alatt gyógyul. Aki egyszer túlesett rajta, annak a későbbiekben már nem kell tartania a tüneteitől, de figyelem: továbbra is vírushordozó marad.

A mirigyláznak egyelőre nincs gyógyszere, a legfontosabb a pihenés, az ágynyugalom. A lábadozás idején mellőzni kell a fizikai munkát és a kimerítő testedzést, mert az erőltetés hatására sérülhet a lép és a máj. A gyógyulást elősegítendő, jó szolgálatot tehet a C-vitamin és minden más, az immunrendszert erősítő készítmény, valamint a bőséges folyadékbevitel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek