Szenvedélye: a munka

Amerikában már a hetvenes években felismerték, hogy a munkamánia egyfajta szenvedélybetegség – hazánkban csak az utóbbi évektől veszik komolyan.

Család-otthonSzabó Enikő2012. 05. 02. szerda2012. 05. 02.
Szenvedélye: a munka

Úgy érzi, a munkája nélkül értelmetlen az élete? A családja panaszkodik, hogy kevés időt tölt velük? A munkamániát gyakran az alkoholizmushoz hasonlítják, a tünetei is olyanok: míg az iszákos az ital hiányát nem bírja, addig a munkaalkoholista a munka nélkül szenved. Ha nincs feladata, akkor talál magának, s mindig többet dolgozik, mint amennyit kellene.

– A munkamániának számos oka lehet – mondja Szabó Zsófia pszichológus. – Az egyik a maximalizmus, ami arra készteti az illetőt, hogy a lehető legjobban teljesítsen. A kisebbrendűségi érzés is állhat a háttérben: az önértékelési zavarral küszködők gyakran hiszik, hogy csak a munkájuk révén szerezhetnek elismerést. Háziasszony és diák is lehet munkaalkoholista, de a versenyszférában lényegesen gyakrabban fordul elő. Ők naponta 10-15 órát töltenek a munkahelyükön, lelkesen vállalnak új feladatokat, aztán egy idő után teljesen „elfeledkeznek” róla, hogy van élet a munkán túl is. Gyakran hallom a kifogást: nem tehetik meg, hogy kevesebbet dolgozzanak, mert akkor elvesztik az állásukat vagy elvágják maguk előtt a továbblépés lehetőségét. A család eleinte megérti a túlórákat, ám ahogy múlnak a hónapok, az évek, egyre fogy a türelem. A munkaadók sokat tehetnének a munkamánia ellen, ám sokszor éppen ők támasztanak túlzott elvárásokat a dolgozóikkal szemben és értékelik nagyra a túlteljesítő munkatársakat.

Nem mindenki munkaalkoholista, aki sokat és keményen dolgozik – figyelmeztet Charles Garfield amerikai kutató. Vannak ugyanis olyan, csúcsteljesítményre képes emberek, akik amellett, hogy élvezik a munkájukat, hagynak maguknak szabadidőt, ápolják baráti kapcsolataikat is. A munkaalkoholisták viszont állandó feszültségben élnek, szabadidejük gyakorlatilag nincs, igaz, nem is nagyon igénylik.

Tesztelje le!
Ha az alábbi állítások közül több mint három igaz, fennáll a veszélye, hogy ön is munkamániás:

Évek óta nem volt szabadságon.
Keveset pihen, állandóan az elvégzendő feladatok járnak a fejében.
Rendszeresen késő estig és a hétvégeken is dolgozik.
Ritkán vesz részt családi programokon, mert dolgoznia kell.
Elsősorban a munkájához kapcsolódó irodalmat olvassa.
Nem találkozik barátaival, csak a kollégáival beszélget.
Képtelen nemet mondani, ha munkáról van szó; azt hiszi, hogy csak ön tudja megfelelően elvégezni.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek