Öröklődő kockázat

Azonnal gutaütést kapok! – szoktuk mondani. Tényleg van rá esélyünk? Hazánkban minden tizedik percben kórházba szállítanak valakit és agyi keringési zavar miatt félóránként meghal egy beteg. A stroke világszerte a harmadik leggyakoribb halálok, csak a szív- és érrendszeri bajok meg a daganatos kórok előzik meg.

Család-otthonPalágyi Edit2012. 06. 14. csütörtök2012. 06. 14.
Öröklődő kockázat

A stroke gyakoriságát illetően nem csupán két ország közt lehetnek nagy különbségek, de akár a főváros két kerülete között is – derült ki abból a kutatásból, amit a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikáján végeztek.

Hazánkban háromszor olyan gyakran fordul elő agyérkatasztrófa, mint a szomszédos Ausztriában – ahol éppen háromszor akkora az egy főre jutó nemzeti össztermék (GDP), mint nálunk. Tehát a betegség előfordulása attól is függ, mennyire módos országban él az ember. A klinikai vizsgálatok most bebizonyították, hogy az életszínvonal, a szociális helyzet és a családi körülmények egyetlen városon belül is megjósolhatják, meddig élünk. Két fővárosi kerületet, a jómódú budai Hegyvidéket és a legszegényebb „nyóckert” hasonlították össze: az utóbbiban lakók átlagosan fele akkora jövedelemből élnek, mint az előbbiben. Kitűnt, hogy a VIII. kerületieket átlagosan 6 évvel hamarabb éri utol a stroke, mint a hegyvidékieket, s a halállal végződő eseteknél még nagyobb a különbség. Egyébként az elszegényedett vidékeken élő férfiak vannak a legnagyobb veszélyben: körükben a magas vérnyomás és az alkoholfogyasztás is gyakoribb.

Más kutatások szerint a szívroham és a stroke esetében a családi halmozódás is gyakori. Egy svéd tanulmány szerint akiknek a testvére agyérkatasztrófát szenvedett el, több mint 60 százalékkal nagyobb az esélyük e betegségre, mint azoknak, akiknek a rokonai közt nem fordult elő ilyesmi. A kockázat persze nem csupán a genetikai örökség számlájára írható, ugyanis a családtagok többnyire hasonlóan egészségesen vagy éppenséggel önpusztítóan élnek.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek