Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A csarab (Calluna vulgaris) napjainkban már szinte elmaradhatatlan dísze az őszi-téli balkonnövény-együtteseknek. Nem véletlenül, hiszen ez a 20–50 centi magas, sűrű ágrendszerű, apró rózsaszín, piros vagy fehér virágú, télálló törpecserje hálás dísz több hónapon át tartó virágzásával.
Eredeti változata egész Európában elterjedt, Nagy-Britanniában különösen gyakori, Norvégiában pedig a nemzet virága. Nálunk a Dunántúl nyugati peremén, a Bakonyban, valamint a Zempléni-hegységben honos. Nemzetségének tudományos neve, a calluna a görög söpörni igéből ered – utalva arra, hogy valaha söprűt készítettek belőle.
A csarabot sokan erikának vélik, ami szintén örökzöld törpecserje, némileg hasonlít is rá, ám sokban különbözik. Az egyetlen közös bennük, hogy rendszertanilag mindketten azonos családba, az erikafélék családjába tartoznak. (Az erika a mérsékelten meszes talajt is elviseli, és inkább a félárnyékot kedveli.)
A csarab kifejezetten savanyú talajt, napos vagy félárnyékos fekvést, állandó nedvességet igényel (azaz földjét soha ne hagyjuk kiszáradni). A meszet nem szívleli, ezért vagy esővízzel öntözzük, vagy ha erre nincs módunk, a csapvíz minden literében keverjünk el egy kávéskanál ecetet és azzal locsoljuk.
Kereskedelmi forgalomban a hibridjei kaphatók, ezeket gyakorlatilag lehetetlen magról szaporítani. A növények nyári dugványozása azonban eredményes lehet, de jó módszer az is, ha egy-egy kiválasztott anyatő hajtásait a földre szorítjuk, amelyek ott legyökereznek. Ezt követően válasszuk le őket, és ládákba, cserepekbe ültetve neveljük tovább.
A csarab jól társítható az őszi ablak- és balkonládák más díszeivel, így például a hamvaskával, a fajdbogyóval, de akár a törpeciprusokkal is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu