Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bár soványra sikerült az idei bortermésünk, azért a boltok polcain, a termelők pincéiben fellelhető a nemes nedű. Mivel meglehetősen hideg télnek nézünk elébe, didergés ellen érdemes bevetnünk időnként a jó öreg forralt bort.
Pontosabban meleg bort, hiszen ha felforraljuk, akkor 78 Celsius-fokon az alkohol eltávozik belőle – ami, ha éppen nem gyerekek számára készül, bizony lecsökkenti az ital élvezeti értékét és terápiás hatását. A meleg alkohol értágító, s ettől – igaz, csak rövid időre – kellemesen átmelegszünk. Az alkoholgőz és az abban oldott fűszerolajak párája pedig a légutakra vannak jótékony hatással. Ugyanakkor a meleg alkohol gyorsabban a fogyasztója fejébe száll, mint szobahőmérsékletű társai – ez egyformán lehet előny és hátrány.
Ahol a havat ismerik, ott egész biztosan a forralt bor sem ismeretlen. Lássuk, hol miként készítik a téli lélekmelegítőt.
GLÜHWEIN. A német nyelvterület fűszeres, meleg borát először a XV. század első feléből fennmaradt dokumentumok említik. Általában vörösborból készül, amit fahéjjal, vaníliával, szegfűszeggel, citrusfélékkel és cukorral ízesítenek. Németország bizonyos részein rumot is adnak a keverékhez.
GLÖGG. Norvégiában és Svédországban a szükséges fűszerkeverékek a boltokban készen kaphatók: mazsola, gyömbér, szegfűszeg, kardamom és a curacao likőr alapját ké¬pező keserűnarancs keveredik ezekben a fahéjjal és szegfűszeggel. A fűszereket a meleg borba keverik, utána egy bő órát pihenni hagyják, majd fogyasztás előtt újra felmelegítik. A hidegre való tekintettel vodkát vagy brandyt is szoktak adagolni hozzá.
KARSTVIN. A lettek nem nagy bortermelők, nehezen él meg náluk a szőlő – Guinness-rekorder a világ legészakibb szőlőtermelője, a Vīna kalns szőlészet. Ám a lettek leleményesek: ha elfogy a bor, gyümölcslevet öntenek össze keserű likőrrel, megfűszerezik, megmelegítik, és jól megisszák.
KUHANO (KUVANO) VINO. A délszláv államokban nevezik így a forralt bort. E vidékeken az italt szerecsendióval, szegfűszeggel, fahéjjal, cukorral és narancshéjjal készítik, s gyakran narancs- vagy citromszeletekkel kínálják.
GREJANO VINO. A bolgárok kissé másként közelítik meg a forralt bor kérdését: a vörösborhoz mézet és borsot adnak. Néha almával és citrusfélékkel dobják fel.
VIN FIERT. Romániában fehérborból is készítik a meleg italt, sőt bizonyos vidékeken kizárólag abból. Cukorral és fahéjjal fűszerezik, néha narancsot is adnak hozzá. Mindig forrón szolgálják fel.
CARIBOU. Ez már Amerika: a kanadai Québecben készítik. A vörösbort juharsziruppal édesítik, beletöltenek bőven valamilyen tömény italt, és így melegítik fel. Igen népszerű.
Akinek pedig egyik sem tetszik, kipróbálhatja a grzane piwo nevű lengyel specialitást. Vegyítsen egy tojássárgáját, porcukrot, némi tejszínt és fél deci rumot, ízesítse szegfűszeggel, fahéjjal. Majd az egészet keverje el egy fél liter meleg – sörrel. Egy kis málnaszörppel állítólag isteni…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu