Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hogy a dohányzás ártalmas a szívre, az érrendszerre, valamint a tüdőre, azt naponta halljuk-olvassuk valamelyik médiumban. Egy minapi nemzetközi konferencián azonban pennsylvaniai doktorok olyasmire hívták fel a figyelmet, amire nem is gondolnánk: a füstölés nagymértékben visszaveti a csontok gyógyulását, forradását, miközben megnöveli a szövődmények kockázatát.
Kép: Dohányzás, cigarettázás, egészségtelen életmód, tüdőrák 2007.11.11. fotó: Németh András Péter
Az orvosok 6480 személy gyógyulási adatait tanulmányozták, köztük 1457 dohányzóét.
Mindegyikük valamilyen súlyos (sípcsont, combcsont, csípő, váll stb.) törést szenvedett el korábban. Kezelésükben a legkülönbözőbb módszereket alkalmazták.
A vizsgálat eredménye igen meglepő. Így a nem dohányzók törött sípcsontjának gyógyulása átlagban 24,1 hétig tartott, a dohányzóké hat héttel tovább, míg bonyolultabb sípcsonttörések esetében akár hét hétre növekedett a különbség. Kimutatták, hogy átlagos végtagtörés esetén a dohányzók csontjának összeforrásához szükséges idő 15 százalékkal hosszabb, mint amennyi a „füstmentes” páciensek csontjainak kell.
A füst kétféleképpen is gátolja a felépülést. Egyrészt a dohányzók szén-monoxiddal telített vére kevesebb gyógyító anyagot szállít a „helyszínre”. Másrészt a nikotin gátolja a kollagén, azaz a csont és a bőr egyik fő alkotóelemének képződését. A törött csontúaknak tehát mindenképpen érdemes letenniük a cigarettát – legalább a felépülésükig.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu