Oscar az elnöknek

Tizenkét kategóriában jelölték Oscar-díjra, kettőt megkapott. A Lincoln című filmnél Steven Spielberg kétségkívül készített már jobbat (emlékezzünk csak a Schindler listájára vagy a Ryan közlegény megmentésére), a látványtervezés és Daniel Day-Lewis alakítása azonban feltétlenül megérdemelte az elismerést.

Család-otthonDulai Sándor2013. 04. 08. hétfő2013. 04. 08.

Kép: Directors Guild Awards, Fotó: David James

Oscar az elnöknek
Directors Guild Awards
Fotó: David James

Maradjunk az utóbbinál. A brit-ír kettős állampolgárságú, 55 esztendős színész most harmadszor lett Oscar-díjas; az első aranyszobrot A bal lábam, a másodikat az Apám nevében című film főszerepéért kapta. Spielberg úgy nyilatkozott, hogy hozzá sem fogott volna a Lincoln forgatásához, ha Day-Lewis nem vállalja el az elnök szerepét.

A film 1865-ben, az amerikai polgárháború negyedik évében játszódik. Észak és Dél harcában ekkorra több mint hatszázezren estek el, s már mindkét oldalon békére vágytak a hadakozók. Abraham Lincoln azonban – aki szegény farmer fiából lett az Egyesült Államok elnöke – semmiképp sem akart lemondani arról, hogy az alkotmányban rögzítsék a rabszolgaság eltörlését. A republikánusoknak a kétharmados többséghez nyolc demokratát kellett „átcsábítani” a táborukba. Ígéretekkel, sőt megvesztegetéssel sikerült elérni – ami persze felveti a kérdést: szentesítheti-e a mégoly nemes cél is az eszközt?

Daniel Day-Lewis kitűnő a szikár, megtört, 56 esztendős elnök szerepében, aki sovány, görnyedt vállán cipeli a nemzet sorsát – és kétségeit. Akinek a történelmi kongresszusi győzelem után az is megadatik, hogy a déli Konföderáció csapatai leteszik a fegyvert. Közkegyelmet hirdet, de számára nincs irgalom – egy hét múlva merénylet áldozatává lesz.
Hosszú, kicsit lassú film a Lincoln, de nem unatkozunk. Köszönet érte Day-Lewisnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek