Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hazánkban csaknem százezer hepatitis C-vírussal fertőzött ember él, ám közülük sokan nincsenek tisztában a betegségükkel. Pedig egy egyszerű vérképből megállapítható, vírushordozó-e valaki. A kezeletlen hepatitis C halálos májelégtelenséghez is vezethet.
Jó hír a hepatitis C-vírussal fertőzöttek számára, hogy májustól hazánkban is hozzáférhető lesz az a hármas kombinációjú gyógyszer, amellyel e kór hatékonyan kezelhető. Tavaly októberben orvosok és betegek még azért demonstráltak az Emberi Erőforrás Minisztériuma előtt, hogy társadalombiztosítási támogatást kaphasson az új készítmény.
A gyógyuláshoz azonban elengedhetetlen, hogy az érintettek az orvosok látóterébe kerüljenek. Magyarországon a becslések szerint 70–100 ezer fertőzött él, közülük alig 21 ezer ismert. Ennek oka, hogy a hepatitis C-vírus (HCV) létezését csupán 1989-ben bizonyították be: a kór vér útján terjed, s a vérkészítményeket csak azóta vizsgálják erre a vírusra. A betegség következtében májzsugor, majd májelégtelenség, illetve májrák alakulhat ki. Euró¬pában hazánk vezető helyen áll a májbetegségek okozta halálozásban, bár kétségtelen, hogy ebben az alkoholos májbetegségeknek kiemelkedő a szerepük.
– Aki 1993 előtt kapott vérátömlesztést műtéti beavatkozások vagy szülési szövődmények miatt, feltétlenül menjen el HCV-szűrésre – figyelmeztet dr. Makara Mihály hepatológus, a fővárosi Szent László kórház főorvosa. – Egyszerű vérvételből megállapítható, hogy valaki vírushordozó-e. A háziorvos bárkinek ad beutalót, s két héten belül kiderül az eredmény. A hepatitis C-vírus akár 20–50 éven át észrevétlenül lappanghat a szervezetben. A máj 80 százalékának kell elpusztulnia ahhoz, hogy az enyhe tünetek megjelenjenek, ezért is nevezik csendes gyilkosnak – tette hozzá a főorvos.
Itthon az elmúlt évtizedben évente 600-800 betegnél diagnosztizálták a fertőzést, közülük alig 8 ezer részesült gyógyszeres terápiában. A jelenleg finanszírozott kombinált készítménnyel a betegek alig 40-50 százaléka kezelhető eredményesen. A terápia betegenként 4,5 millió forintba került. Az új, hármas kombináció drágább (10 millió forint betegenként), de sokkal költséghatékonyabb. Amennyiben a HCV újfajta kezelésére elegendő pénzt ad az egészségkassza, a betegek száma egy idő után jelentősen lecsökkenhet. Az érintettek munkaképesek maradnak, s a májzsugor szövődményeivel nem terhelik az egészségügyi rendszert.
E gyógyszerekkel az új betegek 60-80 százaléka gyógyítható meg, és a korábban sikertelenül kezelt, jelenleg 3 ezer beteg mintegy fele is esélyt kaphat a gyógyulásra. A várakozó betegek többsége már májzsugorban szenved, náluk életmentő lehet az új kombinált kezelés.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu