Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Majdnem 16 évig várhattuk, hogy újra hazánkból is hosszabb időn keresztül megfigyelhető üstökös jelenjen meg az égen. Az elmúlt napokban láthatóvá vált számunkra is egy kométa. A Pan-STARRS üstököst 2011 júniusában fedezték fel csillagászok a Hawaiin lévő Pan-STARRS teleszkóppal – innen a meglehetősen furán betűzött neve.
Fotó: Stefan Seip, PhotomeetingMedia, Stuttgart, Germany
Az üstököst pályája miatt korábban csak a déli féltekéről lehetett megfigyelni, de március 10. óta az északi félgömbön is látható. Immár a Naptól távolodva fokozatosan veszít a fényességéből, de április közepéig még jól követhető lesz éjszakánként, kevéssel a nyugati látóhatár fölött. Érdemes a megfigyelésével próbálkozni, mert bár nem ritkaságszámba menő látvány, de szabad szemmel látható üstököst csak elvétve észlelhetünk. A Pan-STARRS-t pedig soha többé nem fogjuk látni. Mert míg például a Halley üstökös Nap körüli pályája 76 év – ennyi esztendőnként láthatjuk –, addig a Pan-STARRS-é 100 millió év körüli: legutóbbi látogatásakor bolygónkat még a dinoszauruszok uralták. Nagyon messziről érkezhetett, a Naprendszer legkülső tartományából, az úgynevezett Oort-felhőből, amelyben milliárdnyi üstökösmag kering – s ahonnan időnként egy-egy mag megszökik.
Az idei esztendőt egyébként kikiálthatnánk az üstökösök évének. A kíváncsiak az idén a déli féltekéről már megfigyelhették a Lemmon üstököst (a mi félgömbünkről nem látható). Novemberben pedig tiszteletét teszi nálunk az ISON kométa, amely máris felcsigázta az égfigyelők fantáziáját: amennyiben a Nap közeli pályája okán nem zuhan bele a forró égitestbe, egy emberöltőnyi időszak legfényesebb üstököse lesz. Várjuk!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu