Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csak még egy órát! Az eddig leginkább nyafogásnak titulált reggeli kívánságot érdemes lenne komolyan megszívlelni. Például kicsivel később is nyithatnának az iskolák kapui – erre a megállapításra jutottak az Oxford Egyetem kutatói.
Kép: Kecskemét, 2011. március 29. Álmatlanság, kialvatlanság, vekker, óra. Fotó: Ujvári Sándor
Egyenesen kegyetlenségnek nevezi a fiatalok ágyból való korai kirángatását Russel Foster professzor. Ahogyan idősödünk, úgy változnak meg alvási igényeink, szokásaink. A pubertáskor végéig folyamatosan tolódik ki a szervezet által megkívánt esti ágyba bújási időpont – ebből következik, hogy másnap tovább alszunk. A lányoknál 19-20, a fiúknál 21 éves korukig tart ez a hormonális változás, utána viszont a visszájára fordul. Korábban kívánkozunk ágyba, de hamarabb is ébredünk. A fordulat lassú: körülbelül 50 éves korunkra érjük el a kamaszkor előtti állapotot – már ami alvási szokásainkat illeti. S eközben manapság az ideális kilenc helyett átlagosan csupán öt órát töltenek alvással a fiatalok. Persze nem csak biológiai okokra vezethető vissza a kitolódás: az éjszaka internetezéssel, tévézéssel eltöltött idő jócskán megnehezíti a reggeli ébredést.
De bármikor is feküdjenek le pihenni, a napi kilencórányi alvásra szüksége van a tinédzsereknek. Különben mogorvábbá, ingerlékenyebbé, stresszesebbé válnak, sőt a humorérzékük sem lesz a régi. Az alváshiány hozzájárulhat a teljesítőképesség, a koncentráció csökkenéséhez. Így – mivel az órákon való szunyókálás továbbra sem tartozik a támogatott iskolai tevékenységek közé – könnyen leromolhatnak a tanuló jegyei. Nem is beszélve arról, hogy a kevés pihenés a vér glükóztartalmára is negatív hatást gyakorol. Így azoknak a fiúknak, akik csupán napi négy órát szunyálnak, az inzulinszintje olyan magasra szökhet, mint a kezdeti stádiumban lévő cukorbetegé. Ráadásul a magas vércukorszint nagyobb éhségérzetet okoz, így az elhízás is lehetséges következménye az alváshiánynak.
Az átalakult bioritmusra tekintettel néhány tengerentúli iskolában kitolták a reggeli kezdést az iskolapadban, s e helyeken javult a nebulók teljesítménye. De Foster professzor arra is emlékeztet: a csöngő későbbi megszólalása önmagában nem megoldás. A fiataloknak be kell látniuk: saját érdekük, hogy kellően kipihenjék magukat, amitől kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak lehetnek. Az éjszakai nyugodalom nem luxus – de életszükséglet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu