Gyorssegély a bajban

Mi a teendő, ha valaki elájul a tűző napon vagy üvegszilánk kerül a szemünkbe, netán leforrázzuk a kezünket? E balesetek bárkivel bármikor megtörténhetnek. A szakszerű segítség pedig akár életmentő is lehet.

Család-otthonHabik Erzsébet2013. 05. 13. hétfő2013. 05. 13.

Kép: Baleset teszt felmérés segítségadás elsősegély maszkírozott sérülés mentők kerékpár ütközés fájdalom 2012 09 27 Fotó: Kállai Márton

Gyorssegély a bajban
Baleset teszt felmérés segítségadás elsősegély maszkírozott sérülés mentők kerékpár ütközés fájdalom 2012 09 27 Fotó: Kállai Márton

A Nagy Elsősegély Teszt keretében az Országos Mentőszolgálat Alapítvány 1000 főt kérdezett arról, hogy a leghétköznapibb, gyakran előforduló veszélyhelyzetekre tudnak-e megfelelő, „civil” választ adni. – Látni akartuk, hol vannak kirívó hiányosságok, amelyekre fel kell hívnunk a figyelmet – mondta dr. Czakler Éva mentőorvos, az Országos Mentőszolgálat Alapítvány alelnöke. A felmérés felemás eredményt hozott: vannak kérdések, amelyekre szinte mindenki helyesen válaszolt, ám sok esetben egyáltalán nem tudjuk, mi lenne a legsürgősebb teendő. Az életkor nem feltétlenül jelent több tapasztalatot, bizonyos esetekben a fiatalok talán még tájékozottabbak is szüleiknél és nagyszüleiknél. A nemek között gyakorlatilag nem mutatkozott tudásbeli különbség.

Ha üvegszilánk kerül a szemünkbe, tilos csukott szemmel az orvosra várni, folyadékkal öblögetni, s végképp nem szabad megpróbálni kézzel eltávolítani. A sérült szemet fedjük le két oldalt steril gézlappal, majd sürgősen forduljunk szakorvoshoz – a helyes válaszok aránya ebben a kérdéskörben megnyugtatóan magas, 68% volt.

Az agyrázkódás tüneteivel (hányinger, aluszékonyság, szédülés és az eszméletzavar) a megkérdezettek nagy többsége (78%) tisztában van, sokan azonban a fülzúgást és a beszédzavart is megjelölték, holott ezek nem velejáró tünetek.
Amennyiben leforrázná a kezét, a válaszadók csaknem 75%-a azonnal hideg folyó víz alá tartaná – helyesen. A legfontosabb az égett felület hűtése, ami a fájdalmat is csillapítja.

Nagyon magas lázzal küszködő gyerek esetében ugyancsak a hűtés a megoldás, hideg borogatás vagy hűtőfürdő formájában, emellett lázcsillapítót is kell adni. Ezt több mint 95% gondolta így.

Ha valaki megvágja a csuklóját, a sérültet le kell fektetni, megemelni a karját, a vérzésre pedig nyomókötést tenni, illetve a végtagot a szív magassága fölé emelni. Több mint 85% adott helyes feleletet.

Az újraélesztéskor szükséges teendőkkel azonban csak a válaszadók 42%-a volt tisztában: ilyenkor a fejet hátra kell hajtani, s 10 másodpercig ellenőrizni, hogy van-e légzőmozgás. Ha nincs, akkor elkezdjük nyomni a mellkast, és szájból szájba fújni a levegőt.

Hogy milyen értékektől beszélünk magas vérnyomásról (140/90), e kérdésre csak a megkérdezettek 56%-a felelt helyesen.
Ha valaki rosszul lesz a tűző napon, szinte mindenki az árnyékba húzná az ájultat, de itt meg is áll a tudomány, pedig nagyon fontos lenne hűteni a testet. Ha eszméletlen a beteg, akkor stabilan oldalra kell fordítani, ha eszméleténél van, folyadékkal is itatni kell. A helyes megoldást az 1000-ből mindössze 230 megkérdezett tudta.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek