Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Peugeot jelenlegi zászlóshajója az 508 RXH. Némiképp meglepő módon ez nem egy limuzin – a 607-es utód nélkül vonult ki a palettáról – hanem egy jól megtermett terepkombi.
A Peugeot-Citroen felosztotta egymás közt a piacot. A Citroen kapta a klasszikus francia egyediséget, a különleges megoldásokat és vitték a begombázott formatervezőket is. A Peugeot viszont pár éve elment egy letisztult már-már németes irányba, tessék csak megnézni a legújabb 308-ast. Az alapok persze hasonlóak, így a világ első dízel-hibrid hajtáslánca mindkét márkánál megtalálható.
Az 508 a 4-es és a 6-os sorozat közös utódja, így nem feltétlenül öncélú a méretnövekedés a 407-es után. A kombi még hatalmasabb, hunyorítva hátulról még egy előző A6 kombival is összetéveszthető, tehát nagy. Erre az RXH-ra meg ráadásul még ráaggattak egy csomó plusz dolgot. Sárvédőszélesítések, megemelt hasmagasság, krómtenger és oroszlánkarmolásra emlékeztető 2x3-as LED-sor hivatott érzékeltetni hogy nem akárki jön szembe. A különleges barna fényezés még egy jó nagy lapáttal rátesz, az összhatás egy olyan Peugeot, amit sokan megbámulnak. Nekem kifejezetten tetszik, mert nem az a bunkó SUV hanem csak egy óriási családi kombi sok megkülönböztető védjeggyel és különleges részlettel, a német prémiummárkák fellengzős stílusa nélkül. Na jó bevallom van bennem némi elfogultság is, de ez mindenkiben lehet aki érti a leírt szavaimat. Az 508 RXH külső megjelenéséért ugyanis egy honfitársunk, Bocsi Attila a felelős, aki a párizsi központban álmodta meg a kocsi formáját. Büszkék lehetünk, mert amit lehetett kihozta a formából, ami egyszerre elegáns, modern és méltóságteljes.
Ha már benn vagyunk, akkor is egyértelmű, hogy nem az alap 508-asban ülünk. Leginkább az apró váltókar és a tengernyi gomb ami elsőre feltűnik, meg az hogy egész németes a beltér. Van benne logika és kevés az érzelem. Az óriási üvegtetőt barátságossá teszi a fekete belteret, a kocsi külső színéhez passzoló beltéri dekoráció viszont kicsit vásári. Továbbra is jó a Head-up display, ami egy kis műanyaglapra vetíti a sebességet és a navigáció utasításait. A kis váltókart D helyett A-ba kell tenni ha indulni szeretnénk és az indítógomb sem a megszokott oldalon van. Megálláskor a P-t is hiába keressük, N-be kell rakni és van plusz elektronikus rögzítőfék, de nekem mindig továbbszaladt a kar az hátramenetbe és onnan kellett visszahúznom. A csomagtér alatt vannak az akkuk, így az a vicces helyzet állt elő, hogy a csomagtérnek nem pereme van hanem púpja és összesen csak 400 liter a befogadóképessége, ami mondjuk nagyjából annyi mint egy hetes Golfnak. Az utasok ellenben remekül elférnek mindenhol, van hely a hátsó sorban is három embernek és nagyon igényes az ülések bőrkárpitozása.
A hibrid rendszert már a DS5-nél bemutattuk, na ez pontosan ugyanaz. A 2 literes dízel az első kerekeket, az elektromotor pedig a hátsókerekeket hajtja, így jön össze az összkerékhajtás és innen ered a Hybrid4 elnevezés is. A rendszer összteljesítménye 200 lóerő, ebből közel 40-et az elektromotor ad hozzá. Önállóan is képes mozgatni a kocsit rövid távokon leginkább araszolásnál vagy lassú gurulásnál, de ez mondjuk maximum párszáz méter. És hogy van-e értelme? Az az igazság hogy itthon nincs. Kulturált országokban az alacsony CO-kibocsátás miatt van rá adókedvezmény, aztán támogatja az állam is a hibrideket, lehet használni a buszsávot de van ahol még a parkolás is ingyenes velük. Ha mindez igaz lenne kishazánkra akkor el lehetne gondolkodni rajta, de így felesleges a dolog. Ráadásul a dízel is rettentő kulturált, halk és finomjárású, hihetetlen de tényleg alig érzékelhető, mikor beindul. Persze keveset fogyaszt, de a városi 6,5 litert illetve az országúti 5,5-et már más modern dízel is tudja. A rendszerhez tartozó robotváltó vontatottan és enyhén rángatva vált, de az a technológia ilyen, mennyivel jobb lenne egy fokozatnélküli vagy egy duplakuplungos ugye, bár azt sejtem erre a franciák is rájöttek már.
11,5 millió az alapára, de ezt még meg lehet szórni egy kis kanyarkövetős xenonnal, motoros csomagtérnyitással és miegymással. Legnagyobb ellenfele saját maga: hagyományos kivitelben ezzel a dízellel, de az elektromotorok nélkül nagyjából 7,5 millió. Azt hiszem akármennyire szép és hangulatos az RXH megmarad a francia cégek vezetőinek és néhány hóbortos gazdag mániájának. És értem én hogy ez a kinézet meg kell, hogy maradjon a hibrid privilégiumának, de nem lehetne mégis, hogy normál hajtáslánccal is elérhető legyen a terepverzió? Nem mintha terepre akarná bárki is vinné, de állati jól néz ki. Bocsi Attila, szívből gratulálunk!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu