Valami bűzlik Belgiumban

Tömegesen vonzza a turistákat és a döglegyeket a belgiumi Nemzeti Botanikus Kert különlegessége, a virágzó titánbuzogány. Annyira, hogy az intézmény napokon keresztül meghosszabbított nyitva tartással várta az érdeklődőket. Akik csak jöttek, és jöttek…

Család-otthonKirály Farkas2013. 07. 25. csütörtök2013. 07. 25.

Kép: Meise, 2013. július 8. Óriás titángyökér (Amorphophallus titanum) virágzik Meise belga város botanikus kertjében. A Szumátra szigetén honos, dögvirágnak vagy titánbuzogánynak is nevezett növény a világ legnagyobb, 2 méternél magasabbra is megnövő virágja. Akár 15 évbe is beletelik, ameddig kivirágzik, ez azonban csak két napig tart, utána összecsuklik. Kibomlásának első mintegy 12 órájában orrfacsaró bűzt áraszt, a szag az égett cukorénak és a rothadó húsénak az elegye. (MTI/AP/Yves Logghe), Fotó: Yves Logghe

Valami bűzlik Belgiumban
Meise, 2013. július 8. Óriás titángyökér (Amorphophallus titanum) virágzik Meise belga város botanikus kertjében. A Szumátra szigetén honos, dögvirágnak vagy titánbuzogánynak is nevezett növény a világ legnagyobb, 2 méternél magasabbra is megnövő virágja. Akár 15 évbe is beletelik, ameddig kivirágzik, ez azonban csak két napig tart, utána összecsuklik. Kibomlásának első mintegy 12 órájában orrfacsaró bűzt áraszt, a szag az égett cukorénak és a rothadó húsénak az elegye. (MTI/AP/Yves Logghe)
Fotó: Yves Logghe

Érthető a nagy kíváncsiság: a titánbuzogány (tudományos nevén Amorphophallus titanum, azaz óriási formátlan pénisz) a világ egyik legnagyobb virágzatú növénye, a torzsavirágzatúak között pedig a legnagyobb. Ráadásul virágba borulási ritmusa sem szokványos: a virágzása igen rövid ideig, legfeljebb három napig tart, aztán a hervadása után négy-öt évet kell várni az ismétlésre. E brüsszeli példány a jelek szerint kiválóan érzi magát: az utóbbi öt évben immár harmadszorra mutatja meg virágát a világnak.

De nézzük, mekkora is ez az óriásvirág. Az eddigi rekordot – 294 centiméteres magasságot – 2005-ben, a stuttgarti Wilhelma botanikus kertben mérték. A mostani brüsszeli virág „csak” 244 centis lett – alig két arasszal nagyobb egy szabványos ajtónál. Elhervadását követően nagyjából hat méter átmérőjű lombkoronát növeszt a titánbuzogány gumója. S e gu¬mó szintén említésre méltó súlyú: fél mázsánál is többet nyom.

Ám létezik egy másik rekordgyanús tulajdonsága is a szóban forgó növénynek: ha létezne valahol a világ legbüdösebb virágainak listája, a titánbuzogány vezetné. A bűznek ugyan nincs mértékegysége, de el tudjuk képzelni, mire képes, ha magyarra fordítjuk az őshazájában, Szumátra szigetén használt indonéz nevét: bunga bangkai – a bunga virágot jelent, bangkai pedig tetemet. Nyilván a rovarokat csábítja magához a bűzzel, így biztosítva a porzást.

Világszerte több száz példányát nevelik gyűjtők és a botanikus kertek üvegházaiban, de a természetben csak Szumátra trópusi erdőiben található meg. Óceánia, Ázsia és Afrika trópusi vidékein a gumója miatt termesztik, amit élelmiszerként fogyasztanak. Betakarítását vélhetően nem a virágzás idejére ütemezik…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek