Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha nem is tömegesen, de nálunk is léteznek mamabarát munkahelyek. Ezt bizonyítja, hogy nemrégiben kiosztották a Legelkötelezettebb és a Legnépszerűbb visszafogadó munkahely címet.
Kép: IBM szolgaltato kozpont Koztelek u. 2005.10.19. foto: Nemeth Andras Peter
„Megfizethetetlen, ha a kismama egy-két év távollét után vissza tud menni dolgozni. Hálával és köszönettel tartozom a munkáltatómnak a rugalmasságért, a türelemért, az együttműködésért, az információkért és a biztonságért.” Ilyen és ehhez hasonló beszámolók érkeztek a Munkám visszavár elnevezésű pályázatra. A JÓL-LÉT Alapítvány olyan gyesről-gyedről újra munkába állt anyukák jelentkezését várta a „versenyre”, akik a gyermekvállalás ideje alatt számottevő támogatást kaptak korábbi munkahelyeiktől.
Nem könnyű a nőnek a gyerek mellett munkát vállalnia. A munkáltatók gyakran rugalmatlanok: nem hajlandók részmunkaidőben foglalkoztatni az anyákat, s olyan elkötelezettséget várnak tőlük, mintha nem lenne gyerekük. – De nézzük meg az érem másik oldalát is – mondja Keveházi Kata szociológus, a JÓL-LÉT Alapítvány, az első hazai anyabarát munkaközvetítő és tanácsadó műhely vezetője. – Az anyák jelentős része elszakad a munka világától, nehezen méri föl, milyen lehetőségek kínálkoznak az elhelyezkedésre. A munkaerőpiacon jelenleg igen nagy a túlkínálat, az állások gyakran a korábbinál jóval alacsonyabb státusszal és fizetéssel járnak – mondja a szociológus.
Azért akad példa a munkáltató rugalmasságára is. Ilyen a Budai Egészségközpont, amely – a székesfehérvári Metaltec Kft. mellett – a „Legelkötelezettebb visszafogadó munkahely” kategória nyertese. Egy átlagos kórházban tizenkét órás műszakot kell ledolgoznia az ápolónőnek, ami a kisgyerek mellett nem éppen egyszerű feladat. A Budai Egészségközpont bevezette a hatórás műszakot, hogy az ápolók is elhivatottan gyakorolhassák a foglalkozásukat.
A pályázaton az IBM és a Hewlett Packard nyerte a „Legnépszerűbb visszafogadó munkahely” címet. – A multik rákényszerültek a szemléletváltásra. A nők későbbi életkorban vállalják a gyereket, mint régebben. Ha a cég a jól képzett, tapasztalt munkaerőt vissza szeretné kapni, alkalmazkodnia kell az anya megváltozott élethelyzetéhez. Szerencsére találkozunk a családbarát szemlélettel azonosuló munkáltatókkal, akik az apák szülői szerepét is figyelembe veszik – elemez Keveházi Kata. Az IBM 26 pályázójának egyöntetű véleménye: számukra a gyermekvállaláskor nem volt kérdéses, hogy visszamehetnek a munkahelyükre. Már a várandósság ideje alatt sok segítséget, támogatást kapnak, a gyes, a gyed alatt pedig rendszeresen részt vehetnek kismama-találkozókon, kapják a céges újságot, az információs leveleket, távollétük alatt is hozzáférhetnek a belső online felületekhez. A kismamák először négyórás bevezető munkaidőben dolgoznak, a visszatérésüket oktatásokkal, előadásokkal segítik. A részmunkaidő mellett lehetőségük nyílik arra is, hogy otthonról végezhessék a munkájukat.
– A munkavállaló nők többsége sajnos nem ilyen szemléletű cégnél dolgozik. A legtöbb nő önbecsülése leértékelődik az otthon töltött idő alatt – állítja a szociológus. – Sokan csak akkor mennek vissza dolgozni, ha anyagilag rákényszerülnek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu