Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ősztől törvényben kívánja szabályozni a kormány az ételek transzzsírtartalmát: eszerint a zsírtartalom maximum két százaléka lehet transzzsír. A károsnak tartott élelmiszerek listájára eddig egészségesnek hitt ételek is felkerültek.
Transzzsírsav? Fogalmam sincs, mi az. Ártalmas? Biztos valami tudományoskodó pánikkeltés – ilyen és ehhez hasonló válaszok érkeztek a kérdésemre: mik azok a transzzsírsavak? Becslések szerint hazánkban évente legalább ezer ember halálát lehetne elkerülni, ha az iparilag előállított transzzsírsavakat (TFA) száműznénk az étrendünkből. Káros a TFA, mégis használják, mert javítja a termékek állagát és hosszú ideig megőrzi azok minőségét. Egyes országok már megtették a szükséges lépéseket a lakosság egészségéért. Így Dániában, Svájcban, Ausztriában az egész országra kiterjedően korlátozzák a transzzsírokat, részlegesen pedig az USA-ban, Argentínában, de még Indiában is. Magyarországon tavaly tette közzé az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) saját laboratóriumi méréseit, melynek során több száz termék transzzsírsavtartalmát mérték be. A lista nagy vihart kavart, hiszen több, magát „egészségesnek” hirdetett vállalkozás is a szégyenpadra került. A WHO napi 1 energiaszázalékban adja meg a transzzsírsavfogyasztás határértékét, ami két gramm bevitelének felel meg. Mi ennek a háromszorosát fogyasztjuk.
Felmerül a kérdés: honnan tudhatjuk, hogy miben van transzzsír? Az összetevők között „részlegesen hidrogénezett növényi olaj” neve szerepel – olvasható a Magyar Nemzeti Szívalapítvány honlapján. A transzzsírsavak a feldolgozott élelmiszerekben fordulnak elő, főleg a részlegesen hidrogénezett növényi zsiradékokban és az ezekkel sütött élelmiszerekben, például: a nagy zsírtartalmú édesipari termékekben (kakaós tejmassza, étbevonó massza és az ebből gyártott figurás, táblás, töltött bevont termékek, pl. szaloncukor, nápolyi, linzerek, teasütemények); a krémmel töltött, ét- vagy tej-bevonó-masszával készült cukrászsüteményeken; bizonyos margarinokban (a nagy márkák már újfajta technológiát alkalmaznak); a levesporok¬ban, a por alakú mártásokban, a szószokban, a kávékrém-porokban; a mikrós pattogatott kukoricában; a zsiradékokban sütött ételekben (sült krumpli, rántott hús).
A transzzsírsavak emelik a rossz (LDL), viszont csökkentik a jó (HDL) koleszterinszintet a szervezetben. A túlzott transzzsírsavfogyasztás 25 százalékkal növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Mivel világszerte és Magyarországon is ezek számítanak a fő haláloknak, fontos, hogy odafigyeljünk az egészséges étkezésre. Azt sem árt tudni, hogy az érintett termékek hosszú távú és túlzott fogyasztása szívrohamot, agyvérzést, meddőséget is okozhat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu