Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Gerincfájdalmakhoz, elváltozásokhoz, helytelen testtartáshoz vezethet a túl nehéz iskolatáska. Egy átlagos 6-7 éves első osztályos kislány 21-24 kg-ot nyom, miközben 4-5 kg-os terhet cipel naponta. Ezért Szabó Máté ombudsman úgy véli: a gyerekekre nehezedő nyomás szimbóluma lehetne, s tiltaná a használatát.
Fotó: Németh András Péter
Több iskolában ugyanis ombudsmani vizsgálat során tették mérlegre a táskákat, s azok a megengedettnél súlyosabbnak bizonyultak. Bár a diákok legfeljebb a testsúlyuk egytizedének megfelelő terhet hordhatnának, de már az alsósok is másfélszer-kétszer ennyivel közlekednek. Az ötödikesek az úszó- és tornafelszerelést is magukkal viszik, így néha tíz kiló alatt görnyednek. Az első négy osztályban a szükséges tankönyvek súlya naponta nem haladhatná meg a 3 kg-ot. Igaz, 2004 óta az alsósok szülei gyakorolhatják egyetértési jogukat, azaz szóvá tehetik, ha túl sok és nehéz tankönyvet kell bepakolni, mégsem élnek e jogukkal, mivel az iskolák ennek nem teremtik meg a lehetőségét. Szabó Máté szerint jogszabályban kellene megszabni a maximális súlyt, sőt érdemes lenne támogatást adni a jó kialakítású táska megvásárlásához. A szülőknek pedig esténként át kellene nézniük, mit visz magával a kisdiák (aki esetleg feledékenységből elfelejt kipakolni).
Alsósoknál semmiképp ne legyen súlyosabb a táska a diák testsúlya egytizedénél. A nehezebb teher ugyanis a gerinc deformitásához vezethet, sőt egyensúlyvesztést, balesetveszélyt is okozhat: gyakran a tömött táska a gázolások oka – figyelmeztet az Országos Gyermekegész¬ségügyi Intézet. Célszerű úgynevezett ergonomikus hátitáskát választani, amely segíti elosztani a terhet. A D-vitamin szedését is ajánlják, mivel az erősíti a fejlődő csontokat. Gondot okoz az is, hogy az iskolabezárások miatt a gyermekeknek nagyobb távolságokra kell ingázniuk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu