Szerelem és forradalom

A nő két dologért képes bármire: hogy legyen gyereke, meg hogy ne legyen – tartja a közvélekedés. A téma örök, a felelősség nagy.

Család-otthonBiczó Henriett2013. 10. 01. kedd2013. 10. 01.

Kép: Image: 0101634575, License: Rights managed, MODEL RELEASED. Teenage relationship. Teenage couple kissing. The boy is holding a condom in his hand., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Sciencephoto RM, Fotó: Profimedia-Red Dot

Teenage relationship
Image: 0101634575, License: Rights managed, MODEL RELEASED. Teenage relationship. Teenage couple kissing. The boy is holding a condom in his hand., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Sciencephoto RM
Fotó: Profimedia-Red Dot

Hatalmas felszabadulást hozott az életünkben az antibébi-tabletta megjelenése. Addig állandó stressz volt minden szexuális együttlét – emlékszik vissza a 64 éves Mária, felidézve, milyen forradalmi változást hozott a nők életében a biztonságot jelentő fogamzásgátló gyógyszerek megjelenése. – A '60-as évek végén az Infecundin nevű, lórúgásnyi hormont tartalmazó pirulát kezdték szedni a lányok, asszonyok. Fogalmunk sem volt arról, hogyan hatnak a szervezetre. Örültünk, hogy megszűnt a kiszolgáltatott helyzetünk.

A fogamzásgátlás történetében 1955 jelentette a fordulópontot, amikor a tabletták „atyja”, Gregory Pincus professzor bizonyította a hormonális beavatkozás hatékonyságát. Az amerikai gyógyszertárakba 1959-ben került az első kombinált készítmény, Magyarországon 1968-ban hozták forgalomba a tablettákat.

A pirula megjelenésével valódi szexuális forradalom bontakozott ki. A fogamzásgátló tabletta a gyengébb nem szabadságának jelképévé vált, a nők szavazati jogának elfogadása után a második legfontosabb eseménynek tekintik a női emancipáció folyamatában. Lehetővé tette, hogy a nők karriert építhessenek, előre dönthessenek a gyermekvállalás időpontjáról, a gyermekek számáról. Az évek múlásával aztán nemcsak a tabletták, hanem más fogamzásgátló eszközök fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektettek.

– Az iskolában leginkább csak egymás között beszélgettünk a szexualitásról, a fogamzásgátlásról alig. Amit az osztályfőnökünk próbált átadni, az eléggé vicces volt. Anyukám is nagyon prűden kezeli a kérdést. A szüleimnek csak az a fontos, hogy ne legyen „baj” – meséli a 19 éves Lilla, aki állítja, barátnőinek is hasonlóak a tapasztalatai.

Herczog Mária szociológus szerint nagy gond, hogy Magyarországon még mindig nincs átfogó, a testtudatosságot és az önismeretet tanító iskolai és iskolán kívüli program. Pedig már évek óta megszületett a WHO javaslata, amely hangsúlyozza a szexuális felvilágosítás fontosságát. – Ez kiterjed a testi-lelki egészségre, a szexuális életre, a családtervezésre, s a nem kívánt terhesség megelőzésére is. Nálunk a fogamzásgátlás gyakori formája a sürgősségi fogamzásgátlók, tehát az esemény utáni tabletták használata. Sajnos még nem ismeretesek a hosszú távú hatásaik, s a leginkább ez hátráltatja a fiatalokat abban, hogy felelős megoldásokat használjanak szexuális együttléteik során – vélekedik a szociológus, de azt is aggályosnak tartja, hogy a drága tabletták egyre több nő és lány számára elérhetetlenek. – Számos nyugati országban egy-egy csoport ingyen juthat hozzá az antibébi-tablettához, Magyarországon nincs semmilyen ingyenes fogamzásgátló eszköz. Ahol elérhető, azokban az államokban csökken az abortuszok száma.

A szociológus szerint nagyobb reklám kellene az óvszernek, a különféle természetes fogamzásszabályozási technikáknak. De a férfiaknak is sokkal több ismeretre lenne szükségük, hogy ne csak a nőkre háruljon a fogamzásgátlás felelőssége. A napjainkban legnépszerűbb nyolc fogamzásgátló módszer közül hetet nőknek kell használniuk. Ám jó hír, hogy hamarosan eljöhet számukra az igazi forradalom – neves kutatók olyan fogamzásgátló módszereken dolgoznak, amelyeket a férfiak használhatnak majd: tesztoszteroninjekció, spermiumbénító tabletta, hereultrahang (15 perc ultrahang = fél¬évnyi terméketlenség).

Kíváncsian várjuk, az urak ugyanolyan lelkesek lesznek-e, mint a hölgyek…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek