Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hazánkban minden ötödik pár meddő, tizenöt százalékuknál megállapíthatatlan az ok. Egy lelkes csapat a babák megszületésének lelki gátjait próbálja kideríteni és megszüntetni.
Kép: 2013.10.08. Budapest, Villányi út 28. Riport a Csillagkuckó alternativ termékenységi központról. Balról jobbra: Szeghy Krisztina, pszichológiai mentor; Varga katalin, alapító; Gulyás Kinga, dúla., Fotó: Gabor Ancsin Photojournalist
Becslések szerint világszerte minden hetedik párnak okoz gondot az utódnemzés, hazánkban 200 ezer pár érintett ebben. Samuel K. Wasser amerikai biológus szerint az ok nélküli – azaz orvosilag nem indokolható – meddőség nem betegség. Ellenkezőleg: a test normális válasza a nő éppen aktuális környezeti és szociális helyzetére. Ez az alapfilozófiája a CsillagKuckó Alternatív Termékenységi Központnak is, ahol a szakemberek segítenek feltárni a mélyen meghúzódó lelki sérüléseket, gátakat, generációkon át cipelt terheket.
Varga Katalin, a CsillagKuckó alapítója nehéz utat járt be azért, hogy anya lehessen. – Már 37 éves voltam, mire úgy éreztük a párommal, elérkezett az idő a babavállalásra. Versenyt futottunk az idővel, egyévnyi sikertelen próbálkozás után elkerültünk egy meddőségi központba. Sokkoló élményeken mentem keresztül, míg végre harmadszorra megtörtént a sikeres beültetés, és 41 évesen megszültem Dórit. Úgy gondoltam, minden a legnagyobb rendben megy, mígnem a kislányom egyre súlyosabb pszichoszomatikus tüneteket produkált. Háromévesen súlyos széklet-visszatartási problémákkal küzdött és tikkelt a fejével. Sejtettem, hogy lelki okok lehetnek a háttérben. Feladtam a munkámat, és csak vele-velünk foglalkoztam, pszichológusokhoz és természetgyógyászokhoz fordultam. Azzal szembesültem, hogy az én gyerekkorom, a teherbeesés nyomasztó időszaka és a nehéz várandósság hat negatívan Dóri életére. Úgy éreztem, segítenem kell másokon is, hogy ne kerüljenek hozzám hasonló helyzetbe. Így született meg a CsillagKuckó – meséli történetét Varga Katalin.
A névben a Csillag a várt gyermeket, a Kuckó pedig az anyaméhet szimbolizálja. A vendégeket Gulyás Kinga önkéntes dúla fogadja, aki hisz abban, hogy sok nőnek már a fogantatás előtt elkél a segítség. A kuckóban mindenki a maga kényelmének megfelelő helyen – matracon fekve vagy ülve, fotelban hátradőlve – és a neki szimpatikus technika segítségével vetheti alá magát a lelki „boncolgatásnak”. – Szó sincs semmiféle hókuszpókuszról, csak bárki túlléphet a saját korlátain, s ehhez olyan módszereket is használunk, amelyek más kultúrákban tökéletesen működnek – hangsúlyozza Varga Katalin.
Gurdon Katalin pszichológus számos olyan nőt „kezelt”, aki lelki okok miatt nem esett teherbe. – A pszichés akadályok sokrétűek, ami közös bennük: zömében a múltból eredeztethetők. Az egyik páciensem már elmúlt 35 éves, amikor hozzám fordult segítségért. A férjével tíz éve szerettek volna babát, két lombikprogramon is túljutottak – sikertelenül. A beszélgetések során kiderült, hogy az asszony nem éppen szeretetteljes közegben nőtt föl, mindig fölöslegesnek érezte magát, nem volt jó az anyaképe sem, nincs elég önbizalma ahhoz, hogy jó édesanya lehessen. Nyolc hónap terápia után várandós lett, s ma már boldog édesanya – meséli Gurdon Katalin az egyik sikeres esetet.
A csillagkuckósok nem ígérnek csodát. De hisznek abban, hogy több nagyon várt baba jöhetne a világra, ha leendő szüleik tudatosabban és bátrabban mernének szembenézni önmagukkal.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu