Ha változik a kémia

Az élet a nevelőszülők számára is teremthet olyan helyzeteket, amikor egy ponton túl már nem tudnak megbirkózni a feladatukkal. Ilyenkor újraindul a történet, új gondozási helyet keresnek a gyerekeknek.

Család-otthonBorzák Tibor2013. 12. 02. hétfő2013. 12. 02.

Kép: Csongrád, 2012. november 09. SOS gyerekek nevelőszülőknél. Fotó: Ujvári Sándor

Ha változik a kémia
Csongrád, 2012. november 09. SOS gyerekek nevelőszülőknél. Fotó: Ujvári Sándor

Volt már szerencsénk látni nevelőszülők határtalan boldogságát, amikor magukhoz vehették a kisgyereket, akinek az új családban gyűjtött emlékei valamelyest elhomályosíthatják a „régi” történeteket. Az előzmények hiányos ismerete miatt a nevelőszülők nem tudhatják teljes mélységében, mire is vállalkoznak. Ha például az együtt töltött mindennapokban derül ki a kisgyerek szellemi fejlődésének elmaradottsága, ami miatt nem sikerül beilleszkednie, vagy netán a nevelőszülők meggondolják magukat és „visszarendeznék” az eredeti állapotot, a támogató szolgálatnak lépnie kell. Természetesen először szakmai-módszertani segítséget adnak, végső esetben pedig kezdeményezik a gondozás helyszínének megváltoztatását. Ezt hivatali nyelven krízist megszüntető hatósági intézkedésnek nevezik.

– Szerencsére ritka az ilyesmi, ám ha mégis előfordul, az komoly szakmai feladat elé állít bennünket – mondja Báló Ottília, az érdi székhelyű Fészek Gyermekvédő Egyesület ügyvezetője. – Mindent meg kell tennünk a legjobb megoldásért, hiszen minél több a változás egy apróság életében, annál bizalmatlanabbá válik. Nem szabad hagyni, hogy a gyerek önmagát hibáztassa a történtekért. Létrehoztunk egy esetmegbeszélő csoportot, ahol a nevelőszülők megoszthatják a tapasztalataikat. Ahogy egymást hallgatják, úgy érzik, a saját problémájuk eltörpül a másoké mellett.

Megszigorították a nevelőszülővé válás feltételeit. Már a kiválasztás is kemény szempontok szerint zajlik, a képzésre csak azokat engedik, akiknek az alkalmasságáról meggyőződtek. Berta László, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató Csongrád megyei területi igazgatója arról tájékoztatta lapunkat, hogy egyre több gyermekvédelmi gondoskodásra szorulónak tudnak ideális családi körülményeket teremteni: tavaly 469 férőhelyük volt, az idén 882, vagyis majdnem a duplája. Országos viszonylatban 60-70, míg Csongrád megyében példaértékű, 92 százalékos a nevelőszülői „lefedettség”.
Az S. O. S. Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa „gyer¬mekei” négyötödéről nevelőszülői rendszerben gondoskodik. Fontosnak tartják, hogy a vér szerinti családjából kiemelt csöppségek a megváltozott környezetben újra megélhessék a biztonságot.

– Mindezek mellett nagy ritkán előfordul, hogy a család dinamikája, kémiája megváltozik, s a nevelőszülő egy ponton túl már nem tudja vállalni a feladatot. Ilyenkor a gyerek érdeke az, hogy más családba kerüljön – nyilatkozta Kézi Julianna, a kecskeméti S. O. S. Gyermekfalu vezetője. – Minden elszakadás újabb traumát jelent, ezért le kell vonnunk a tanulságokat is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek