Védőoltás a rák ellen

Több mint száz típusát ismerjük, gyógyszer nincs rá, a magyar nők körében második leggyakoribb rákos megbetegedésért, a méhnyakrákért felelős. A humán papilloma vírus (HPV) ellen jövőre már ingyenes lesz a védőoltás.

Család-otthonHardi Judit2013. 12. 18. szerda2013. 12. 18.
Védőoltás a rák ellen

A leggyakoribb és legveszélyesebb szexuális úton terjedő vírusfertőzés a HPV. Alattomos, a beteg sokszor észre sem veszi, csak amikor már nagy a baj. Több típusát tartják nyilván az orvosok. Az enyhébb megbetegedések legtöbbször kiütéssel, gennyes-gyulladásos dudorokkal járnak, de ezek a szemölcsök jóindulatúak, megfelelő kezeléssel eltávolíthatóak. Ha viszont a vírus veszélyesebb típusával fertőződik meg az illető, annak külső jelei ritkán jelentkeznek, így korai stádiumában csak folyamatos ellenőrzéssel észlelhető. Magyarországon évente 1000-1200 új esetet diagnosztizálnak a nőgyógyá¬szok, melyek többsége műtéttel még gyógyítható. Ám sokszor késve érkezik a segítség: évente félezer nő veszti el az életét méhnyakrák következtében – tudtuk meg dr. Mészáros Gyula szülész-nőgyógyász főorvostól a Tanulható, tanítható-e az egészség? címmel rendezett konferencián.

Védekezni ellene nem könnyű, hiszen a HPV egyes esetekben nem csak nemi úton terjed, elkaphatjuk az uszodában is – igaz, közfürdőkben leginkább a kevésbé veszélyes típusok fertőznek. Sokkal agresszívebbek a nemi úton terjedő HPV-mutációk, ellenük a gumi óvszer sem nyújt védelmet: ugyanis a fertőzéshez nem szükséges szexuális aktus, elég az intim részek érintkezése.

A vírussal szemben megelőzéssel védekezhetünk, például a védőoltással, ami jövő évtől minden orvosi vizsgálat során kötelezően felajánlandó és ingyenesen igénybe vehető. A vakcinák a HPV hat típusa ellen jelentenek védelmet, s nagyjából 90 ezer forintot kell fizetnie annak, aki bízik a megelőzésben. Az oltás fiatal korban a leghatékonyabb: 12-13 évesen már érdemes kérni a nőgyógyásztól. Magas kockázati tényezőt jelent a fiatalon, 18 év alatt elkezdett szexuális élet: minél zsengébb korban kezdi valaki a nemi életet, annál nagyobb a fertőzés veszélye. A 13–16 éves lányok 20-30 százaléka kapja el a HPV-t. Mint ahogyan a szülésen, terhességmegszakításon átesettek is nagyobb eséllyel kaphatják meg a vírust, továbbá azok is, akik gyakran váltogatják a partnereiket.

De a férfiak is veszélyeztetettek – igaz, az ő szervezetükből hamarabb (és akár anélkül, hogy észrevennék) tisztul ki a fertőzés. A magasabb rizikófaktorú HPV azonban náluk is halálos lehet: a szájüregben okozhat rákot.
Az sem dőlhet hátra, aki egyszer már megkapta a védőoltást. Hiszen a vírus folyamatosan mutálódik, ráadásul a szervezet, ha egy fertőzést legyűrt, természetes úton még nem alkalmas arra, hogy a következővel is megküzdjön (ahogy teszi például a bárányhimlő esetében).

Az orvosok nem csak a fiatal lányoknak ajánlják a védőoltást, a középkorú nők esetében hasonlóképpen életmentő hatású lehet. S természetesen javallott az évenkénti rákszűrés is.

Mészáros Gyula szerint elengedhetetlen a fiatalokban a fogadókészség kialakítása, a bizalom megerősítése, illetve az ismeretanyag bővítése és megfelelő „csomagolása”. Nem hanyagolható el tehát az oktatás, a pedagógusok, illetve a szülők felelőssége.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek