Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nincs istálló, se jászol, se bárány. Csak egy női hang. Egy anyáé. „Részeg vagyok, az örömtől részeg, mámort érzek, mint bárki, mint bármely nő, ki világra hozta a gyermekét” – a Szűzanyát játszó Sáfár Mónika énekli e sorokat a Mária Evangéliumában, s az ember beleborzong. Mert a születés a legtermészetesebb földi esemény, mégis természetfeletti. A Megváltóé csakúgy, mint minden egyes emberé.
Kép: Image: 0147700213, License: Rights managed, 2-R42-D14-1630-20 (196072) 'Adoration of the Shepherds' Stomer, Matthias c.1600 - after 1652. - 'Adoration of the Shepherds'. - 1640/45. Oil on canvas, 129 x 181cm. Naples, Galleria Naz. di Capodimonte., Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, AKG, Fotó: Profimedia-Red Dot
Kétszázötven. Ennyiszer következik be percenként a csoda, s jönnek világra a szerencsés kiválasztottak. Vagy a véletlenül fogantak? A visszatérő lelkek? Netán az életre kárhoztattak? Legyen kinek-kinek a hite szerint. Mint ahogy arról sem vélekedünk egyformán, hogyan született az első ember. Megfejtette már a tudomány? Csudát! Ráadásul akadnak pillanatok, amikor a kérdésre nem ildomos száraz elméletekkel, fejlődéstörténeti magyarázattal vagy a tagadók változataival válaszolni. Hiszen a születés misztérium, a teremtő erő és az esendő ember közös műve, pillanatnyi találkozása – amit bár mindannyian átéltünk világrajövetelünkkor, személyes emlékeinket még¬is beborítja a feledés homálya.
Az emberiség történelme azonban tele van szebbnél szebb eredetmondákkal. Kalandozzunk hát egy kicsit ebben a világban, s tegyük fel a kérdést: mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? A lappok megoldották: a kacsa. Mondájuk szerint a kis szárnyas addig repkedett a vízzel borított Föld körül, míg ki nem emelkedett belőle Lavdzsepakh, az első szárazföld. Arra aztán leszállt, egy darabig szaladgált, majd tojt öt tojást. A negyedikből kelt ki az ember. A mezopotámiaiak változata se sokkal fennköltebb: igaz, maga a főisten alkotta az első embert, de hogyan? Kingu isten húsát, vérét és az agyagos földet kotyvasztotta hozzá össze. A maja-kicse indiánok szerint viszont az első ember létrehozása nem ment ilyen könnyen, hiába munkálkodott rajta hét isten. Először nedves földdel próbálkoztak, ám az agyaglények a víztől szétmállottak. Következett a fa, a siker megint elmaradt. A kifaragott bábok ugyan beszéltek, házat építettek és szépen szaporodtak, viszont se szívük, se értelmük, se céljaik nem voltak. Nemes alapanyag kell az emberhez – tanácskoztak ekkor az istenek. Ki segített végül megtalálni? Nem fogják kitalálni: a vadmacska, a prérifarkas, a törpepapagáj és a kánya. Ők vezették el az isteneket az ember nemes alapanyagához, a kukoricához. Serénykedtek aztán rajtunk sokat: morzsoltak, daráltak, tésztát gyúrtak, végül megformáltak. A polinéziai szigetvilág lakói viszont sokkal egyszerűbben születtek: három isten megalkotta az első szigetet, gyümölcsöt ültetett, a növény indájából levágott egy darabot, abból kelt életre az ember. A germán teremtéstörténetben sem bíbelődtek sokat: Odin, a legbölcsebb isten és társai a tengerparton sétálva két fatörzset találtak, az egyikből lett a férfi, a másikból a nő. Jó-jó, de hogy jött létre maga Odin? Ne gondoljuk, hogy nincs rá magyarázat, még ha nem is a legkézenfekvőbb: addig nyalta a sós dérsziklát egy óriástehén, míg e bölcs isten ki nem szállott belőle. Lám-lám, a mítoszok szerint istennek születni se feltétlenül elegánsabb, mint embernek. Persze a görögöknél azért akadnak szép esetek, például Pallasz Athéné születése, aki egyszerűen kipattant Zeusz főisten fejéből. Igaz, ehhez a fejet rézbaltával hasították fel…
A földi halandóba viszont inkább a fájdalom hasít a temetőben, ahol a felirattal szembesül, miszerint „Porból lettünk, porrá leszünk”. De a mondatnak legalább az első fele szép, hisz’ van-e a bibliai teremtéstörténetnél megkapóbb kép? Isten a föld porából létrehozza az első embert, akibe életet lehel. Ráadásul a Cornell University biológusai szerint mindez a tudományos magyarázatoktól sem jár messze: egy elmélet szerint ugyanis a földi élet az agyagból származhat, mivel olyan ásványok kombinációját tartalmazza, melyek elősegítik a molekuláris fejlődést.
De bárhogy jöttünk is létre, a lényeg mégiscsak az, hogy itt vagyunk. Tegyünk hát úgy, miképpen Ady Endre írja a Köszönet az életért című versében:
„Aki él az mind, mind örüljön,
Mert az Élet mindenkinek
Kivételes, szent örömül jön.”
A Félelem kiáltása
Létezik egy világ, ahol mindannyian jártunk már. Ahol nem volt idő, csak a végtelen, ölelő biztonság. Ahol nem bántott zaj, se fény. Éhséget nem éreztünk, pedig nem is ettünk, volt oxigénünk, pedig nem lélegeztünk. Aztán hirtelen vége szakadt. A simogató védőburok egyszerre kíméletlen erővel szorítani kezdett, majd végleg összezárult mögöttünk a múlt. Félelmetes erő préselt kérlelhetetlenül kifelé, s egy új világba érkeztünk. Megszülettünk.
Miért sír fel az újszülött? Mert egészséges – tartotta sokáig a közfelfogás. De harmincöt évvel ezelőtt Frédéric Leboyer francia szülészorvos „Gyöngéd születés” című könyvével gyökeresen felforgatta ezt a gondolkodást. Pedig nem tett mást, csak figyelt, logikusan gondolkodott és az újszülött helyébe képzelte magát. Azóta követői mind többen vallják: az első hang a félelem sírása, mert a baba világrajövetelekor iszonyatos fájdalmat és traumát él át. Ez látszik ordítástól eltorzult arcán, összeszorított szemein, görcsberándult pici testén, gyűröttre ráncolt homlokán. S hogy mi okozza e megrázkódtatást? A születés testi megpróbáltatásin túl a kinti zaj, fény és hideg, ami világrajövetele pillanatában rátör hirtelen. Az utolsó látható köteléket, a köldökzsinórt azonnal elvágják, nem hagyják, hogy tüdeje a levegővételre fokozatosan álljon át. A hirtelen beáramló levegő nagy fájdalommal tölti el. Pedig kis odafigyeléssel – például félhomállyal, halkra fogott beszéddel, meleggel és türelemmel – méltó megérkezése lehetne. Ma már egyre több helyen próbálják ezeket a körülményeket megadni. S az így világra jövő gyermekek élete általában nem fájdalmas ordítással kezdődik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu