Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bár a tartós stressz egészségre káros hatásait ismerjük, sokan gondolják úgy, hogy amíg a kimerültségtől el nem ájulnak, addig nincs nagy baj. Pedig a stressz alattomos módon emészti fel az embert, s nemcsak érzelmi zavarokat okoz, hanem jól látható testi tünetek is megjelenhetnek.
Kép: 0153848635, Fotó: Profimedia-Red Dot
A mindennapi élet során számos helyzetre eltérő viselkedéssel reagál az ember. Az eseményekre adott válasz a stressz, s hogy ez milyen erős reakció, az attól függ, mennyire érezzük veszélyesnek az adott szituációt. Stresszhelyzetben „bekapcsol” a vegetatív idegrendszer: az izmok megfeszülnek, a szívverés és a légzés felgyorsul. A feszültség csökkenésével a tünetek is csillapodnak. Ha a feszültség állandósul, a stressz nemcsak a lelket „támadja”, hanem testi panaszokat is okoz. A fizikai tünetek megjelenése további stresszt okozhat – s könnyen ördögi kör alakul ki. A stressz csökkentésének legjobb módja, ha eleget alszunk, egészségesen táplálkozunk, rendszeresen mozgunk, s támogató családdal, barátokkal vesszük körül magunkat. Tanuljuk meg testünk jelzéseit, hogy hosszú távon is megóvjuk az egészségünket.
Emésztőrendszeri panaszok
Az emésztőrendszer falában található komplex idegi hálózat működése szorosan kapcsolódik a vegetatív idegrendszerhez, amely a stressz-válaszokat is közvetíti. A tünetek változatosak lehetnek: puffadás, hasmenés, székrekedés, görcsös hasi fájdalom. Hosszú távon az irritábilis bél szindróma is kialakulhat. Sokaknál már kismértékű feszültség is hányingert, gyomorfájdalmat, gyomorgörcsöket okozhat.
Tipp: Kerülje a fűszeres ételeket, a kávét és az alkoholt. Egyen rendszeresen és igyon bőségesen folyadékot. Ügyeljen arra, hogy étrendje sok rostban gazdag ételt tartalmazzon és kerülje a félkész, feldolgozott élelmiszereket.
Hajhullás
Stresszreakció során az agyalapi mirigy fokozza a mellékvese-stimuláló hormon termelését, amely aztán megnöveli a fő stresszhormon, a kortizol előállítását. A vegetatív idegrendszer aktiválódása következtében a szervezetben adrenalin és noradrenalin szabadul fel. A bőr erei összeszűkülnek, a felszíne hideggé, nyirkossá válik, a pórusok összehúzódnak. Romlik a bőr, a hajhagymák és a szőrtüszők tápanyag- és oxigénellátása. A leggyakoribb, stressz által kiváltott jelenség a hajhullás, ami a teljes hajas fejbőrön egységesen jelenik meg, és lehet akut vagy krónikus jellegű. Akut hajhullásnak a stresszállapotot kiváltó egyszeri hatást követően három hónapon belül megjelenő, majd újabb három hónap múlva elmúló hajhullást nevezik, ez orvosolható könnyebben. Komolyabb problémát a krónikus hajhullás jelent, ami hat hónapnál is tovább tart.
Tipp: Hat hónapnál tovább tartó hajhullás esetén érdemes teljes körű kivizsgálást végeztetni, hiszen akár jelentősebb, a stressztől független betegség tünete is lehet.
Szemhéj rángatózása
A szemhéjizmok akaratlan görcsös összehúzódásának oka pontosan nem ismert, de azt gondolják, hogy az agytörzs egyes idegi területeinek kóros működése okozhatja a kellemetlen panaszokat. (Ez a terület végzi az izommozgás koordinálását.) Gyakori, hogy a stresszre valaki szemrángással reagál.
Tipp: Ha észleli a szemhéj rángását, csukja be a szemét és próbáljon meg lazítani. Lélegezzen lassan mélyet, tartsa benn, majd nagyon lassan fújja ki a levegőt. Közben egy ujjal gyakoroljon enyhe nyomást a szemhéjára.
Bőrgyógyászati problémák
A stresszhormonok hatására romlik a bőr tápanyagokkal és oxigénnel való ellátottsága, fokozódik a verejték- és faggyúmirigyek működése, ami aknék kialakulásához vezethet. Az atópiás bőrgyulladás, a viszketéssel járó bőrelváltozások szintén szorosan összefüggnek a stressz hatásaival.
Tipp: A gyógyszerek, krémek alkalmazásán túl fontos a stressz csökkentése is. Rendszeres mozgással, relaxációs technikákkal, vitaminkúrákkal megvédheti szervezetét a stressz káros hatásaitól.
Hát- és vállfájdalom
Stressz hatására az izmok állandó készenlétben vannak, ezért aztán könnyen megfájdulnak. Az évekig tűrt fájdalom hatására komoly reumatológiai panaszok is kialakulhatnak.
Tipp: A mozgás a legjobb orvosság. Ha ülőmunkát végez, félóránként álljon fel és nyújtsa meg izmait – különösen a nyak és váll izmaira figyeljen. Naponta legalább fél órát sétáljon.
Alvászavarok
A feszültségét kiváltó gondolatok éjszaka sem hagyják nyugodtan pihenni, sőt általában még erősebb szorongást okoznak. Az eredmény: túlzott éberség, zaklatott alvás. A kialvatlanság pedig tovább csökkenti szervezete védekező mechanizmusait, így másnap még kevésbé lesz képes elviselni a feszültséget.
Tipp: Sötét, nem túl meleg szoba, alvás előtt halk, nyugtató zene segíthet, hogy nyugodt és pihentető legyen az éjszakai alvás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu