Vámpírok a fül mögött

A fejtetvesség az általános iskolákban, esetenként az óvodákban és bölcsődékben is évről évre visszatérő jelenség. A statisztikák szerint száz gyerekből egyet-kettőt érint ez a kellemetlen állapot.

Család-otthonLengyel Gabriella2014. 01. 07. kedd2014. 01. 07.

Kép: 0102418750, Fotó: Profimedia-Red Dot

Vámpírok a fül mögött
0102418750
Fotó: Profimedia-Red Dot

Évek óta változatlanul alacsony a fertőzöttség aránya, de vannak iskolák, ahol a szülők rosszabbnak ítélik a helyzetet. Nagytétényben például összefogást kezdeményeztek: szeretnék elérni, hogy a tetves gyerekeket néhány napra kitilthassák a közösségből. Mert amíg ez nem történik meg, addig az iskolából kiirthatatlan a tetű – vélik.

Körkérdésünkre országszerte több szülő válaszolta, hogy sok iskolában gond a tetvesség, s van, ahol az önkormányzat takarítást, festést rendelt el az érintett családoknál – a helyzet mégsem javul. Téves hiedelem, hogy a tetvesség csak piszkos, elhanyagolt családokban fordul elő, viszont a megelőzés egyik leghatékonyabb tényezője a szülői gondoskodás. Ha nem fordítunk kellő gondot a rendszeres hajmosásra és fésülésre, úgy a hajra került fejtetű könnyen és gyorsan elszaporodhat. Ezért a gyermek tisztálkodásának, fésülködésének rendszeres ellenőrzése elengedhetetlen. Időről időre vizsgáljuk át a haját, nincs-e benne élő tetű vagy serke. Fejtetvesség gyanúja esetén a hajat lazán válasszuk szét, elsősorban a fülek körüli, valamint tarkótájéki területet kell gondosan megvizsgálni. Mivel a mozgó alakok, lárvák, imágók a kereséskor könnyen eltűnhetnek a hajszálak között, érdemesebb a hajszálakhoz rögzült serkéket keresnünk. A serkét a fehér és piszkossárga közötti szín jellemzi, míg az élő tetvek színe a fogyasztott vértáplálék mennyiségétől függően a világossárga és a sötétbordó között változhat. Az ápolatlan hajban való keresés, illetve a korpától való elkülönítés nehezítheti a feladatot.

Kétmillió szűrővizsgálatot végeznek a védőnők évente – tájékoztat dr. Szlobodnyik Judit, az Országos Epidemiológia Központ munkatársa. A fejtetvesség aránya a tavalyi adatok szerint országosan 1,6 százalék az óvodások, iskolások körében. Javulás nem mutatkozik, a számok évről évre ugyanezt mutatják. A szülői gondoskodás a megelőzés első és legfontosabb lépése. Ha a tetvesség megjelent az iskolában, a szülők riasztószereket vásárolhatnak, amivel kezelhetik a gyerekeket. De gondoljunk a testvérekre és magunkra is – tanácsolja a szakember. Érdemes a leghatékonyabb irtószert választani a patikában, még ha az nem is olcsó.


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek