Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Éppen csak végeztünk a magvetéssel, máris készülhetünk a palántázásra. Melegszik a levegő, vele a talaj, és még maradt elegendő a tél végi, tavaszi csapadékból is – mindez együtt ideális viszonyokat teremt a kiültetett palánták gyökeresedéséhez, fejlődéséhez. Ám egyre kihívóbban megmutatják magukat a nagy riválisok, a gyomok is – itt az ideje tehát, hogy bedobjuk ellenük az ősi, környezetkímélő fegyvert, a „kapazint”.
- Még mindig vethetünk retket, mákot, sóskát, spenótot, duggathatunk hagymát. (A dughagymákat – a jobb helykihasználás végett – érdemes a zöldségágyások szegélyébe ültetni, az ágyás szélétől, illetve a művelő úttól mintegy 20 centi távolságra, s egymástól 5-10 centire.) Kezdjük el kiültetni a fejes és kelkáposzta palántáit a jól előkészített, trágyázott földbe. Az ültetést megelőző héten eddzük a palántákat, azaz a meleg szobából (fóliasátorból) vigyük két-három lépésben egyre hidegebb térbe, hogy legyen módjuk alkalmazkodni a szabadföldi hőmérsékleti viszonyokhoz. A rövid tenyészidejű fajtákat 40 x 30, a közepes tenyészidejűeket 40 x 50, az egészen késői fajtákat pedig 50 x 60 centiméteres sor- és tőtávolságra ültessük.
- Díszfüveinket, köztük a népszerű pampafüvet (Cortaderia) tőosztással szaporíthatjuk, miután a tavalyi, száraz leveleket már visszavágtuk. A még zsenge, új hajtásokkal rakott tődarabot napsütötte kertrészbe, mélyrétegű, tápdús talajba ültessük, mert a növény csak ilyen helyen hoz sok és mutatós bugát.
- Fűszernövényeink közül tőosztással szaporíthatjuk a tárkonyt (annál is inkább, mert magot ritkán és akkor is csak keveset hoz). Az osztott tődarabot a kert félárnyékos, érett szerves trágyával jól föltöltött részébe ültessük. A tárkony vízigényes, ezért különösen az aszályos időszakban föltétlenül öntözésre szorul. A melegkedvelő majoránna és bazsalikom szabadföldi magvetésével várjunk májusig, de a fűtött szobában (két ablak között) palántákat is nevelhetünk belőlük, így májusban már ezek kerülhetnek ki a szabadba.
- Már most kezdjük el a harcot a gyomokkal, hogy későbbi nagy támadásaik során is féken tarthassuk őket. Évelő díszeinket különösen a folyófűtől és a taracktól tisztítsuk meg. A hosszú, erős karógyökerű gyomokat, mint amilyen a gyermekláncfű is, a gyomkiszúró kanál használatával irthatjuk eredményesen. Ha nincs jószág a háznál, amivel föletethetnénk, vigyük a komposztra a kiszedett gyomot. De elteríthetjük a fiatal telepítésű csemeték törzse körül is, mert ezzel beárnyékoljuk a talajt, s megakadályozzuk gyors fölmelegedését, kiszáradását.
- Tépjük ki vagy metszőollóval tőből távolítsuk el sarjat hozó gyümölcs- és díszfáink nemkívánatos gyökérsarjait. Hasonlóan járjunk el a törzses bogyós gyümölcsűek, illetve a törzses rózsa (és más díszcserje) vadalanyú törzsének tövéből előtörő sarjhajtásokkal is. A még fiatal, vékony törzsön képződött oldalhajtások közül azonban érdemes néhányat meghagyni, és majd később a hajtás csúcsát lecsípni, hogy a törzset erősítsék.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu