Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Honfitársaink többsége szeretne legalább egy, avagy több gyermeket nevelni. Megváltozott életmódunk azonban a családalapítási szokásokat is átírta. Később vállalunk gyereket, a nők másképp viselik a terhességüket, s nem utolsósorban a szülés rítusa is megváltozott.
Kép: Budapest, 2014. február 20. Péter, Éva és újszülött kislányuk Zora pihen a szülés után egy speciális, az otthon szüléshez használható, felfújható medencében egy budapesti lakásban 2014. február 20-án reggel. Éva és Péter első gyermeke, egy most hároméves kisfiú, kórházban született. Az otthonszülés szabályozásáról szóló 2011 májusától hatályos jogszabály adta lehetőséggel élve úgy döntöttek, második gyermeküket saját otthonukban szeretnék világra hozni. MTI Fotó: Kallos Bea, Fotó: Kallos Bea
Régebben a család otthonában öszszegyűltek a rokonok, hogy köszöntsék a jövevényt, ma már a kórház steril környezetében teszik mindezt. – Újabban a szakemberek a szülést hagyományosnak vagy alternatívnak nevezik. Én az utóbbit tartom természetközelinek, hiszen dédszüleink is így adtak életet a felmenőinknek – mondta Schanda Mónika független bába.
Nem az ördögtől való persze, ha az édesanya úgy dönt, kórházban szeretné megszülni a gyermekét. – Jelenleg nagyon kevés, az otthonszülésben képzett bába dolgozik Magyarországon, szakember nélkül pedig felelőtlenség a szülést levezetni. Így nem csak a gyermek, de az édesanya egészségét is veszélyeztetik – magyarázza a bába. Az viszont már a kismamán is múlik, hogyan bánnak vele a kórházban, ahol természetesen mindenki rohan, senkinek nincs ideje, s a babák is „futószalagon” érkeznek. Az lenne az ideális, ha vajúdás közben az édesanya a számára lehető legkényelmesebb testhelyzetet vehetné fel: állhatna, ülhetne, térdelhetne, a falnak támaszkodhatna – ahogyan a legjobb neki. S jó lenne időt hagyni számukra, nem azonnal elvenni a babát az anyjától. A mosdatás és a köldökzsinór elvágása várhat, a csecsemő bőrén maradt máz sem árt. A babának az a legjobb, ha az első két órát zavartalanul az anya mellkasán töltve, kipihenheti a születés fáradalmait. Ilyenkor magától találja majd meg az utat édesanyja melléhez, ami a szoptatás későbbi menetét is megkönnyíti.
Egyre több nő, bár teljesen egészséges és gyermeket is szívesen vállalna, mégsem válik anyává. Az ok: túl sokáig vár a teherbeeséssel. Mert bár a fizikuma meghazudtolja korát, a biológiai órája nem tartja a lépést az életmódjával.
Jelenleg a 30 éves magyar nők fele, a 35 évesek 22-25 százaléka gyermektelen. A petesejtek 40 éves kor után már rohamos tempóban öregszenek, érdemes tehát ennél korábbra tervezni az első gyermek vállalását. Az sem mindegy, hogy az édesapa mennyi idős, amikor a gyermek megfogan, mert a férfiak nemzőképessége is csökken – még ha nem is olyan gyors ütemben, mint a nőké.
Kádban vagy párnák közt
Ma már több alternatíva közül is választhat a kismama, miképpen szeretne életet adni gyermekének – persze ha a pénztárcája is bírja. Kórház helyett szülhet az otthon melegében, szerettei körében, s természetesen a bábák szakértő kezei között. Külföldön dönthet úgy is, hogy születésházba vonul, ahol kórházi berendezések között, a higiéniai kritériumoknak megfelelően, mégis otthonosan kialakított szobában, a családja jelenlétében adhat életet a gyermekének. Egyes helyeken lehetőség nyílik arra is, hogy a vízben vajúdjon. Ekkor a babát sokkal kisebb sokk éri, hiszen vízből vízbe kerül, ahol a hőmérséklet is hasonló – ráadásul a víz az édesanya fájdalmait is enyhítheti.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu