Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Előbb kapkodjuk be a fogyasztó csodapirulákat, mint hogy tornacipőt húznánk. Nem futja egészséges élelmiszerekre, a dohányzásról viszont nem mondunk le. Bízunk az orvosunkban, mégsem vagyunk őszinték vele – derült ki az MSD Pharma Hungary Kft. legfrissebb kutatásából.
Túlsúly, szív- és érrendszeri panaszok, daganatos megbetegedések, cukorbaj – az egészségtelen étrend és a mozgáshiányos életmód káros következményeivel tisztában vagyunk. A magyarok kétharmada azonban soha nem sportol, holott hetente legalább háromszor fél órát kellene mozognunk. A valódi életmódváltás alapja éppen a rendszeresség lenne. A megkérdezettek csaknem fele úgy véli, hogy egy kis túlsúly nem árthat senkinek, sőt akár még esztétikus is lehet a kevéske zsírpárna. Sportolási szokásainkat – az életkorunk mellett – iskolai végzettségünk is befolyásolja: míg a 18–29 éves fiatalok és a felsőfokú végzettségűek negyede hetente többször is megmozgatja az izmait, addig az ötvenen túliak és az alapfokú végzettséggel rendelkezők alig hatoda hajlandó felállni a karosszékből.
Túlsúly ide vagy oda, a válaszadók kétharmada azt eszi, amit éppen megkíván, noha egyébként tisztában van az egészséges táplálkozás jelentőségével. Ugyanennyien állítják: nem engedhetik meg maguknak, hogy egészséges ételeket vásároljanak.
De cigarettára szemlátomást futja: honfitársaink 37 százaléka dohányzik, s ami még szomorúbb, a fiatalok 43 százaléka füstöl, s köztük egyre több a fiatal lány. Nagyjából kétszer annyi alapfokú bizonyítvánnyal rendelkező cigarettázik, mint diplomás. Hiába az elriasztó propaganda, a szenvedélybeteg férfiak negyedét nem ijesztik el a lehetséges mellékhatások. A nők közül csak minden tizedik dohányos ilyen felelőtlen.
Egészségügyi problémáival csak a magyarok negyede fordul azonnal orvoshoz, a megkérdezettek több mint egyharmada, ha panasza van, inkább bevesz valami fájdalomcsillapítót. Majdnem ugyanennyien a halogató taktikát választják: várják, hogy a probléma magától elmúljon. A megkérdezettek kétharmada megbízik az orvosokban, őket tartja a leghitelesebb információforrásnak.
A második helyen a családtagok véleménye áll, amit a patikusok és – főleg a fiatalabb generáció számára – az egészségügyi internetes oldalak tanácsai követnek. Bár a nők többsége ragaszkodik a nőgyógyászához és megbízik benne, csaknem egyötödük nem őszinte vele, így például nem vallja be, hogy dohányzik, antidepresszánst vagy növényi alapú nyugtatót szed – holott a füstölés növeli a trombózis kialakulásának kockázatát, az említett készítmények pedig csökkenthetik a hormonális fogamzásgátlók hatékonyságát.
Egészségi állapotunkat elsősorban életmódunk befolyásolja – messze nagyobb szerepet játszik, mint a genetikai örökségünk, a környezeti tényezők vagy az egészségügyi ellátás minősége. Ha odafigyelünk, mi kerül az asztalunkra és rendszeresen szakítunk időt a mozgásra, már rövid távon is látványos eredményeket érhetünk el.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu