Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kézről kézre. - Amikor tíz éve levélbomba roncsolta szét a bécsi polgármester bal kezét, magyar sebészt hívtak hozzá. Az orvosok csodákra képesek a végtagok megmentésében, például egy összevarrt karral sokakon tudnak segíteni.
Kép: Kecskemét, 2014. május 15. Kertész Gábor kézsebész. Fotó: Ujvári Sándor
Porcelánból készült kéz fekszik az asztalon, az orvosi szobában máshol is feltűnnek kezet formázó tárgyak. „Kézenfekvő” efféle ajándékkal kedveskedni a kézsebésznek. Dr. Kertész Gábor részlegvezető főorvos 1986 óta foglalkozik e szakterülettel. Kecskeméten az ő nevéhez fűződik a kéz- és a mikrosebészet meghonosítása. Ismereteit Magyarországon kívül Ausztriában, Németországban és Svájcban szerezte. A Bács-Kiskun Megyei Kórházban 2004-ben 16 ággyal és négy szakorvossal vált önállóvá a kézsebészeti részleg.
– Pályám a kecskeméti megyei kórház baleseti sebészetén indult – meséli a főorvos. – A sok kézsérülthöz szinte mindig engem hívtak, mivel akkoriban még csak nekem volt ilyen irányú szakvizsgám. Szerencsére egyre kevesebb a traumás sérülés – például a fűrészes csonkolás –, ami a munkavédelmi előírások szigorításával hozható összefüggésbe. Nézzünk néhány esetet. Egy férfi fűrészgéppel levágta három ujját, közülük kettőt elnyelt az elszívó berendezés, de a harmadikat magával vitte az ügyeletre. Ám a visszavarráshoz mindegyikre szükség volt, így hazaküldték, próbálja megkeresni a hiányzókat is. Végül sikerrel járt, viszont a műtét során csak a leginkább épségben maradt ujjakat lehet megmenteni, ezért a négyes ujjat operálták be hüvelykujjnak.
Ilyenkor az a lényeg, hogy az új kéz fogásra alkalmas legyen. Amikor egy másik sérült elvesztette a kézfejét, két lábujjából építettek „fogót” a csuklójához. De nem kis feladat lehetett a szalagfűrész roncsolta kéz három részből összeillesztése sem. S az országban példa nélkülinek számított az a műtét, melynek során a beteg arcának hiányzó csontrészét építették fel az egyik lábujjából.
– Ma már nem feltétlenül varrunk vissza mindent – mondja Kertész doktor. – Bár helyreáll a keringés, a mozgás, tökéletes nem lesz soha. A fogáshoz a hüvelykujj és két másik ujj is szükséges, ezt tartjuk szem előtt. Az alsó végtagoknál főleg közlekedési balesetek okoznak károsodást, bizonyos esetekben lehetséges a visszavarrás, ám a lábszárcsonkra helyezhető protézis sokkal hasznosabb lehet. Tényleg csodákra képes a kéz- és mikrosebészeti tevékenység, de számolni kell kockázattal, esetleg a sikertelen végkifejlettel is. És sok múlik a gyógytornán.
A kecskeméti orvosok más végtagbetegségek kezelésével is foglalkoznak, így reumásokon, fejlődési rendellenességgel születetteken is segítenek.
Dr. Kertész Gábor 1991-ben létrehozta a Hírös Manus Alapítványt, mely a szakmai ismeretek megszerzését és a műszerpark fejlesztését segíti. Nemrég a Csík zenekar adott jótékonysági koncertet, aminek a bevételéből újabb eszközöket vásárolhatnak. Csík János, a kecskeméti zenekar alapítója 12 éve szenvedett súlyos autóbalesetet, a bal karja is több helyen eltörött. A megyeszékhely kórházában hozták rendbe: újra képessé vált hegedűt venni a kezébe…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu