Veszélyes az amalgám?

A higanyos lázmérőket hazánkban is betiltották. Ám mind a mai napig megoszlik a szakemberek véleménye arról, hogy az amalgámtömésnek (melynek fele higany, a többi ezüst, cin, cink, réz és más fémek) létezik-e károsító hatása. Mindenesetre a skandináv országokban – a higany környezetet károsító hatására hivatkozva – már nem használják.

Család-otthonL. G.2014. 06. 26. csütörtök2014. 06. 26.

Kép: Image: 0102403174, License: Rights managed, Dental fillings and a crown. Coloured dental X-ray of a child's molar teeth with fillings and a stainless steel crown. At upper right is a tooth whose crown has been artificially replaced with a stainless steel crown (white). The molar tooth below it and one to its left have each received an amalgam filling (white). A dental crown and fillings are necessary when a tooth has become chipped, broken or eroded due to dental decay. At lower right is a healthy premolar tooth. Each tooth has an inner pulp which contains blood vessels and nerves. Failure to treat a broken or decayed tooth may result in infection reaching the pulp cavity, causing the tooth to die., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Sciencephoto RM, Fotó: Profimedia-Red Dot

Colour X-ray of child's teeth with fillin
Image: 0102403174, License: Rights managed, Dental fillings and a crown. Coloured dental X-ray of a child's molar teeth with fillings and a stainless steel crown. At upper right is a tooth whose crown has been artificially replaced with a stainless steel crown (white). The molar tooth below it and one to its left have each received an amalgam filling (white). A dental crown and fillings are necessary when a tooth has become chipped, broken or eroded due to dental decay. At lower right is a healthy premolar tooth. Each tooth has an inner pulp which contains blood vessels and nerves. Failure to treat a broken or decayed tooth may result in infection reaching the pulp cavity, causing the tooth to die., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Sciencephoto RM
Fotó: Profimedia-Red Dot

Az első tudományos vizsgálatokat az amalgámtömés lehetséges mérgező hatásáról 1926-ban végezték el. Kiderült, hogy az amalgám fogtömő anyagként számos kellemetlen tünetnek (allergia, asztma, migrén, ízületi bántalom, gyomorpanasz, szájgyulladás, fejfájás, fáradékonyság) lehet okozója – tudtuk meg dr. Csiszár Róbert fogszakorvostól. Az Egészségügyi Világszervezet csak 1991-ben állapította meg, hogy a népesség higanyterheléséhez jelentősen hozzájárul az amalgám fogtömő anyag. Kis mennyiségben, de folyamatosan felszabadul a tömésekből, s lerakódik a testben.

Fontos kérdés, hogy az amalgámtömés eltávolításával valóban megszűnnek-e a panaszok. Nos, a tömések cseréje nem jelenti egyúttal az amalgámterhelés megoldását – hangsúlyozza Csiszár doktor. A bél nyálkahártyáján, a nyirokszövetekben, a kötő- és idegszövetekben, a csontokban, ízületekben lévő lerakódás évek-évtizedek alatt történik.

A szervezet nehézfém-mentesítése viszonylag hosszú folyamat, 3–7 hónap. Ehhez mindenképpen célszerű a fogorvostól, méregtelenítéssel foglalkozó szakembertől, természetgyógyásztól tanácsot kérni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek