Gyerekek életre szóló sebekkel - Nem kérnek és nem kapnak segítséget

Túl a pohár fenekén. - Életre szóló megrázkódtatásokat él át, aki alkoholista vagy drogfüggő szülő mellett nő fel. Számos sérülés szemmel látható, sok viszont észrevétlen marad.

Család-otthonBiczó Henriett2014. 07. 15. kedd2014. 07. 15.

Kép: THE HAGUE - A little girl sits on concrete stairs, with her backpack next to her, bowing her head, afraid. ANP ROOS KOOLE, Fotó: Roos Koole

ILLUSTRATIE-KINDERMISHANDELING-VERWAARLOZING
THE HAGUE - A little girl sits on concrete stairs, with her backpack next to her, bowing her head, afraid. ANP ROOS KOOLE
Fotó: Roos Koole

„Apám sokat iszik és gyakran fogyaszt kábítószert. Ez szétrombolja a családunkat. Amikor részeg, felbőszül és borzasztó dolgokat mond nekünk, olyanokat, hogy hülyék, semmirekellők vagyunk. Nehezen tudom ezt kezelni, mivel tudom, hogy ő valóban jó apa” – így szólt egy angol fiatal segélyhívása, aki tehetetlenségében és kiszolgáltatottságában tárcsázta fel a Childline segélyvonalat. Angliában az utóbbi két évben megduplázódott azoknak a fiataloknak a száma, akik szüleik alkohol- és drogfogyasztásáról számolnak be. A telefonáló gyerekek többsége 12–15 év közötti volt. Vajon mi a helyzet nálunk?

– Sok százezer alkoholbeteg él hazánkban, megbecsülni sem tudjuk, hány gyereket érinthet ez a probléma. Az biztos, hogy nagy részük sosem kért és kapott segítséget – vélekedik Herczog Mária szociológus, gyermekvédelmi szakember. – Elméletileg a helyi gyermekjóléti szolgálathoz, az iskolai szociális munkáshoz – ha van –, ifjúsági védőnőhöz fordulhatnak, de ők sem speciálisan képzett szakemberek. Különféle segélyvonalakat is felhívhatnak, de egyik sem kifejezetten az alkohol- és drogfüggő szülők gyerekeinek szól. Elvonókúrára ma már senkit sem lehet kötelezni, ezért nehéz megtalálni a gyerekek számára ideális megoldást. Semmiképpen nem szerencsés, ha a hatóságok kiemelik őket a családból.

– A szülőket inkább együttműködésre kellene ösztönözni, hogy felismerjék és elismerjék függőségüket, képesek legyenek támogatást kérni és elfogadni, elsősorban a kiváltó okok megismerésével és orvoslásával – mondja a kutató. – Önsegítő csoportok működnek nálunk is, például a névtelen alkoholisták és drogfüggők számára, ahol a családtagok is kaphatnak segítséget. Az alkoholisták zöme sajnos nem kerül az alapellátás látókörébe.

Sok szülő a függősége ellenére is képes elfogadhatóan működni, de ha nem is így van, akkor sem történik semmi. Herczog Mária szerint az alkohol- és drogbetegek gondozásában súlyos hiányosságok tapasztalhatók, alig található ambuláns vagy bentlakásos gondozóhely, így a családtagoknak szinte nincsenek megoldási lehetőségeik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek