Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ijesztő, ha egy kisgyermek nem a szokásos ütemben fejlődik. Vannak közöttük, akik mindent jóval később kezdenek – ez különösen igaz a fiúkra. De meddig legyünk türelmesek, ha nem beszél a gyerek?
Kép: Gyerek anyjával kommunikál beszélget 2014 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter www.napocska.eu
A kisfiam hároméves korában is csak néhány szót használt, mondatokban egyáltalán nem beszélt. Ellenben mindent tökéletesen felfogott, s mutogatással is remekül megértette magát. Ám mivel kisbaba korában sem gagyogott, aggódva fordultam szakemberhez. (Amúgy a családunk több generációra visszatekintve is bőbeszédű, mi több, nagy dumás, a szótlanságot tehát biztosan nem örökölhette.)
A logopédus, hallva a gyerek halandzsázását, megnyugtatott: semmi gond, hiszen a srác beszél. Legyek türelemmel, hamarosan be nem áll a szája, csak győzzük hallgatni.
Számos oka lehet a beszédindulás kitolódásának, így például szülési sérülés, netán enyhe oxigénhiány, ami az agy beszédet irányító területeit érinti. Koraszülötteknél gyakran előfordul, hogy később szólalnak meg. Ha nem gügyög a baba és feltűnően ügyetlen a mozgása, meglehet, hogy gond lesz a beszéddel.
A szakemberek megfigyelték, hogy a balkezes gyerekeknek általában később ered meg a nyelve. Ha a szülők keveset beszélgetnek, játszanak a gyerekkel, akkor nem lesz rá késztetése, hogy megossza a többiekkel a gondolatait.
A megkésett beszédfejlődés miatt igazából akkor aggódjunk, ha az ép értelmű kislány két-, a kisfiú háromévesen sem szólal meg. A szakemberek elsőként hallásvizsgálatot javasolnak, ahol kiderülhet, hogy a füllel van-e a gond vagy máshol kell keresni.
A logopédus ellenőrzi, hogy a gyermek mennyire érti a hozzá intézett szavakat, végrehajt-e egyszerű feladatokat. Ha nem, megkezdődhet a személyre szabott – a mozgás- és koordinációs készségeket is magában foglaló – fejlesztés (a verselés, éneklés, mondókázás sokat segít a ritmusérzék kialakulásában). Többnyire csupán időbeli késésről van szó, amit behoz a gyerek.
Ám egyes kicsiknél beszédfejlődési zavar tapasztalható: lassan gyarapodik a szókincsük, helytelenül ragoznak, felcserélik a szótagokat.
A beszédfejlesztést 4-5 éves korban kezdik el az óvodákban, amikor a gyerek már együttműködő, képes odafigyelni, végrehajtani a nyelvfejlesztő feladatokat. Őket az óvodai logopédus segíti, hogy iskolakezdésig utolérjék a társaikat, s velük hasonló eséllyel induljanakneki az első osztálynak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu