Miért tűrik a nők az erőszakot?

Százezrek köténye. - Vidéki vásáron mutatós kis ruhadarab kelleti magát a standon, rajta hímzett felirat: „Tűröm kötény”. Ha minden nő, akit akár szóval, akár tettel bántalmaznak, vásárolna belőle, hosszú sor kígyózna az árus előtt. Szomorú számok vallanak arról, hogy hazánkban minden ötödik nőt rendszeresen ver, hetente egyet pedig megöl a férje vagy a partnere.

Család-otthonHabik Erzsébet2014. 08. 26. kedd2014. 08. 26.
Miért tűrik a nők az erőszakot?

Hazánkban is hatályba lépett augusztus 1-jén az Európa Tanács (ET) Isztambuli Egyezménye, melynek célja a nők ellen irányuló erőszak minden formájának felszámolása. A hatálybalépés feltétele volt: legalább 10 aláíró ország iktassa törvénybe – ratifikálja – a dokumentumot, s vállalja, hogy olyan törvényeket hoz, amelyek elősegítik az erőszak megakadályozását.

– Az egyezmény Magyarországon is hatályba lépett, de ránk nézve még nem kötelező érvényű – hívja fel a figyelmet Antoni Rita, a Nőkért Egyesület elnöke –, ahhoz ugyanis előbb ratifikálni kellene, majd a meglévő törvényeket az egyezményben vállalt kötelezettségeknek megfelelően átalakítani. Itthon azt is csak nagy huzavona árán sikerült elérni, hogy a családon belüli erőszaknak legyen egyáltalán törvényi tényállása. Ez tavaly júliusban végre megvalósult – addig még csak bűncselekménynek sem minősült, egyik fajtája volt csupán a testi sértésnek. Több nőszervezet szót emelt amiatt, hogy a törvény megszövegezése számos ponton eltér az Isztambuli Egyezmény előírásaitól, holott már akkor tudni lehetett, hogy Magyarország aláírja a dokumentumot.

Jelenleg például a törvény együttéléshez köti a párkapcsolati erőszak fogalmát, s az együtt nem élőknek csak akkor segít, ha közös gyerek született a kapcsolatból. Az erőszak viszont nem mindig a családban történik: előfordulhat házasság nélküli együttélésben vagy párkapcsolatban együttélés nélkül is. A visszautasított udvarló is elkövethet erőszakot, zaklatást: sok fiatal nő, aki nem él együtt a barátjával, emiatt kiesik a jogszabály hatóköréből – mint például az a lány is, akit agyonvert a barátja, mivel szakítani merészelt vele…

Az ENSZ nemek egyenlőségével foglalkozó bizottságának (CEDAW) vizsgálata szerint Magyarországon történtek ugyan ígéretes kezdeményezések, de jócskán találhatóak hiányosságok. Nálunk a törvény még nem garantálja, hogy az ügyész a családon belüli és a szexuális erőszak minden formája esetén büntetőeljárást indíthasson. A munkájuk révén az áldozatokkal kapcsolatba kerülő rendőröket, bírókat, szociális munkásokat, egészségügyi dolgozókat pedig nem képezik ki arra, miként lépjenek fel a nők elleni erőszak esetén, vagy éppen ők ne adjanak további lelki pofonokat az áldozatoknak: ne kelljen például újra és újra elmondaniuk, egyben átélniük, mi történt velük.

Az agresszió minden formájának visszaszorítására egyre erősebb a társadalmi igény. Varga István képviselő elhíresült beszéde – „a nők szüljenek 4-5 gyereket és akkor nem lesz családon belüli erőszak” – azoknál is kiverte a biztosítékot, akik egyébként nem foglalkoznak nőjogi kérdésekkel. Fontos lenne, hogy leépítsük a társadalmunkban mélyen gyökerező nemi sztereotípiákat, amelyek megbocsáthatóvá teszik az erőszakot – ilyen például, hogy a család összetartó ereje a nő kezében van, tehát viselnie kell a „tűröm kötényt”. Sokan ezért nem képesek éveken át kiszakadni a fenyegetettségen alapuló kapcsolatukból, s mennek vissza újra és újra a bántalmazó férfihoz. – A statisztikák szerint minden ötödik nő olyan családban nőtt fel, ahol az apja verte az anyját. Az a kislány, aki már pici korától hozzászokott az erőszakhoz – vagy úgy, hogy a családban az apja bántalmazta az anyját, vagy úgy, hogy őt magát bántották – később könnyen összetéveszti a bántást a szeretettel, s azt hiheti, hogy a figyelem, a törődés egyik formája az agresszió. A lányainkat tanítsuk meg arra, mi az elfogadható az életükben és mi nem, hol húzzák meg a tűréshatárt, amit tilos átlépni; a fiúkat pedig kicsi koruktól kezdve neveljük úgy, hogy természetes legyen számukra: nőt soha nem ütünk meg – figyelmeztet Antoni Rita. Az erőszakmentes konfliktuskezelést már gyermekkorban gyakorolni kell.

Társadalmi összefogás, pénz és nem utolsósorban politikai akarat szükséges tehát ahhoz, hogy az Isztambuli Egyezményt nálunk is mihamarabb törvénybe iktassa a parlament. Magyarországon ezen a héten is meghal egy bántalmazott nő, s azt a bizonyos kötényt rengetegen viselik…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek