Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Gyógyító természet. - A fizioterápiát - melynek világnapját évről-évre szeptember 8-án tartják – már egy római császár orvosa is alkalmazta: a bénák fürdővizébe elektromos halakat, zsibbasztó ráját engedett.
Kép: Image: 0102394627, License: Rights managed, MODEL RELEASED. Hydrotherapy. Men in a hydrotherapy pool at a rheumatism clinic. Douching with high pressure water jets (centre left and right) is being carried out by physiotherapists. Rheumatism is a group of conditions that are characterised by painful joints and muscles. The heated water supports the body's weight, soothes joints and improves blood circulation. Douching invigorates the skin, in a similar way to massage, improving skin tone and blood circulation., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Sciencephoto RM, Fotó: Profimedia-Red Dot
Meglehet, az ősember is enyhítette a lábfájását, hogy iszapban taposott – mint ahogyan ma is használják pakolásokra például a híres hévízi gyógyiszapot.
A XIX. századtól fürdőintézetekben kezelték a pácienseket, s a borogatás hatására is esküdtek. Sebastian Kneipp bajor katolikus pap úgy vélte: „A természet bőségesen megajándékozott minket mindennel, ami egészségünk megőrzéséhez szükséges.” Ő a gyógynövények, a víz és a mozgás együttes erejében hitt. Sokféle kórt kúrálnak manapság is mágneses és hőenergiával, gyógyfürdővel, masszázzsal, inhalálással, diétával – valamennyi a fizioterápia „hatáskörébe” tartozik.
Szeptember 8-án azért tartják minden évben a fizioterápia világnapját, mert 1951-ben ekkor alakult meg a Gyógytornászok Világszövetsége.
A gyógytorna arra szolgál, hogy a speciális gyakorlatok a beteg szerv vagy testrész funkcióját helyreállítsák. Így beválik hát-, nyak- és gerincfájdalom esetén, csontritkulás ellen, s nagy szerepet játszik a betegségek utáni rehabilitációban is. A magyar gyógytorna – és egyben a női testkultúra – alapjait egy törékeny asszony, Madzsarné Jászi Alice rakta le jó száz éve, megalapítva tanítóképző intézetét. Vallotta, hogy az egészség és a szépség minden embernek joga és kötelessége.
A gyógytornászok rendszeres képzését azért indították el 1955-ben, mert a járványos gyermekbénulás, azaz a Heine-Medin-kór végigsöpört az országon, és több szakemberre volt szükség. (Az e betegség okozta fogyatékosság enyhítésében is nagy szerepet kap a fizioterápia.)
Manapság, amikor egyre többet hallunk a gyógyszerek káros mellékhatásairól, ismét a reneszánszukat élik a természetes módszerek. Az orvosok szerint a komplex fizioterápiák eredményessége megközelíti a 60-80 százalékot. Sikerrel alkalmazzák mozgásszervi panaszoknál, hat a keringésre és az idegrendszerre is. Beválhat a betegségek megelőzésére és megakadályozhatja a panaszok kiújulását.
A fizioterápia egyik ága a fizikoterápia, mely fizikai energiával ér el gyógyhatást, így például masszázzsal, elektromos árammal. E körbe tartozik a hidroterápia, ezen belül a tangentor, azaz a vízsugármasszázs vagy a húzáson alapuló súlyfürdő. Már az ókorban élt Hippokratész készített olyan szerkezetet, mely testére kötött huzalokkal nyújtotta a beteget.
A ma használatos súlyfürdőt Moll Károly hévízi fürdőorvos 60 éve fejlesztette ki és alkalmazta először, hogy a csigolyákat egymástól jótékonyan eltávolítsa, a gerincoszlopot megnyújtsa. A beteg a nyakánál vagy az ágyéki részen felfüggesztve, maximum 20 kg-os súllyal megrakva lóg a medencében, innen kapta nevét az izomgörcsök oldására és a porckorongpanaszok kezelésére alkalmazott fürdő. (Ízületi gyulladásnál, a csigolya elcsúszásánál azonban az eljárás nem javasolt.)
A súlyfürdőzők látványa talán meglepő, de a gyógymód annál eredményesebb, főleg, mert a meleg gyógyvíz is hozzájárul a kúra sikeréhez. A víz alatti súlyfürdőt ma is úgy emlegetik, mint a magyar reumatológia nagy találmányát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu