Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Házhoz megy a Terecske. - Színház a gangon? Vagy egy bérház udvarában? Ezt a hazánkban egyedülálló kezdeményezést valósította meg a Bethlen Téri Színház, a Pulzus Társulás és a Honvéd Együttes az Erzsébetvárosban. Mi is elcsíptünk egy előadást.
Kép: A Gang Színház projekt Terecske c. előadása a Peterdy utca 37. belső udvarán Bethlen téri Színház 2014.10.02. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Battyogunk a Bethlen tér felé esti programunkra, melyre egy VII. kerületi gangon, a Peterdy utcai klasszikus körfolyosós ház udvarán kerül sor. Nem lakógyűlésre, nem ingatlan-körbemutatásra igyekszünk, hanem színházba. A lakók már elfoglalták kempingszékeiket, izgatottan várják a Pulzus Társulás és a Honvéd Együttes művészeit, akik Goldoni Terecske című darabját adják elő, immáron tizedik alkalommal. Házról házra, gangról gangra. Megannyiszor itt, az erzsébetvárosi bérházakban.
Egy harmincas nő épp a munkából tér haza második emeleti lakásába, hóna alatt nagy köteg dosszié, kezében a napi bevásárlás zsákmánya. Középkorú, sportos férfi a biciklijét cipeli le a lépcsőn. Mindez nem zavar senkit, a gangszínházban nincs vasfüggöny, tapsrend, zsöllye vagy páholy, jegyszedő nénik és színházi etikett sem, innen nem lehet elkésni, hamarabb távozni viszont szabad. Van, aki a lakásából, mások a körfolyosóról, többen az udvar kinyitható kerti székeiről vagy a falnak támaszkodva nézik, miképpen próbálja olcsó trükkökkel férjhez adni a lányát a két cserfes rivális asszonyság, Piroska és Katalin – olyan vehemenciával, mintha az életük múlna azon, melyik leánykérés ér hamarabb célba.
Simén Gabi, a ház közös képviselője elárulja: ő már látta a darabot a szemközti házban, s ő hozta ide is, az ő lakóinak, a 38-ba. Azt az előadást, amely úgy jött létre, hogy a fiatal rendező, Kroó Tamás – aki egyben a főszerepet is játssza, s maga is bérházban lakik – gondolt egyet, s pályázott a önkormányzatnál, mondván, gangszínházat csinálna. Miért?
Megszólította az utcán a kerületi lakókat, mikor jártak legutóbb színházban? Volt, aki 1972-ben látott utoljára előadást. Na, ekkor gondolta, hogy létrehozza a gangszínházat. A VII. kerület polgármesterének megtetszett az ötlet, a házak pedig pályázhattak.
Goldoni darabja hangos, akár az olaszok, és édes-bús, akár a ház lakóinak élete – mondja az egyik emeleti lakó, Tímea, aki szerint mintha róluk, a szomszédokról mintázták volna az alakokat. A lelkes közönséget az se zavarja, hogy közben igencsak szemerkél az eső. A színészek ernyőt osztanak, de folytatják, sőt a végén még ők látják vendégül sajtos masnival a házigazdáikat.
Udvartól emeletig zajlik az élet, vagyis az előadás, melyet az olasz terecskéről a pesti bérházak gangjára adaptáltak. Mindegyik ház más – itt, a 38-ban ivókút áll középen, teli az udvar zöldellő növénnyel, s persze a szőnyegporoló sem hiányozhat.
– Az önkormányzat csaknem kétmillió forinttal támogatta az ötletet, körülbelül ennyibe került a lakóknak teljesen ingyenes tíz előadás – mondja a rendező, aki Szeged, Kaposvár gangos házaiba is szeretné eljuttatni a darabot.
Az eső hol eláll, hol meg újra elered. A férjfogás megtörténik, még a ház lakói által csak egyszerűen ribancnak hívott, megbélyegzett nőszemély is párra lel, sőt ő lel a legjobb párra. Az előadás utáni közös pálinkázás keretében művészek és lakók is egymásra találnak. Hiába, gang(színház) az egész világ…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu