Elsöprő hatás egyetlen falatban! Múltidéző csokivarázs

VÉGRE EGY ÉDES, testhezálló feladat – fogadta a Stühmer Csokoládégyár háziasszonyi felkérését Endrei Judit, akinek arcát a tévéből jól megismertük. Stühmer Frigyes neve mindmáig fogalom, a szaloncukor nagyüzemi előállítása is az ő nevéhez fűződik.

Család-otthonPalágyi Edit2014. 11. 13. csütörtök2014. 11. 13.

Kép: Maklár, 2014. július 2. Csokoládé halad a futószalagon az édességeket gyártó Stühmer Kft. újonnan átadott telephelyén Makláron 2014. július 2-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd, Fotó: Koszticsák Szilárd

Elsöprő hatás egyetlen falatban! Múltidéző csokivarázs
Maklár, 2014. július 2. Csokoládé halad a futószalagon az édességeket gyártó Stühmer Kft. újonnan átadott telephelyén Makláron 2014. július 2-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Fotó: Koszticsák Szilárd

Itt mindenkinek a csokimániájáról híres rajzfilmfigura, Gombóc Artúr jut az eszébe. A patinás Stühmer márkát egy egri fiatalember, Csóll Péter élesztette újjá. Nyolc éve baráti találkozón ötletelve találta ki, hogy vissza kellene hozni a régi Korfu szeletet.

A gondolatot tett követte, s ma a maklári gyár mellett cukrászda is várja az édesszájúakat. Igazi sikersztori íródik Eger közelében, amit bizonyára bólogatva szemlél odafentről Stühmer Frigyes egykori hamburgi cukrászmester, a hajdani legendás budapesti csokoládégyár névadója. Ő honosította meg nálunk a gőzgépekkel segített csokoládégyártást. A nyomdokain haladva csak a legjobbal érik be a védjegy mai tulajdonosai.

– Úgy tudom, a magyarok átlagosan csak négy kiló csokoládét majszolnak el évente, míg az osztrákok kétszer ennyit. Én a magam részéről mindent megteszek azért, hogy javítsam a statisztikát – tréfálkozott a Stühmer háziasszonya, Endrei Judit, aki gyermekkora óta édesszájú. Elárulta: a magas kakaótartalmú étcsokoládéra esküszik, de az aszalt szilvával bolondított változatot sem utasítaná vissza. A nap fénypontja számára, ha elfogyaszthat néhány kockányit a kedvenceiből, amivel nemcsak az érzékeit, de a lelkét is kényezteti. Esküszik rá, a zöldtea és a vörösbor mellett leginkább a jó csokoládé segít megőrizni az ifjúságot.

A Stühmer kóstolói klub tagjai sokféle újdonságot, így kézzel készített bonbonokat is megízlelhettek. Akadt köztük roppanós manduladarabokkal bolondított nugát, kávébab formájú étcsoki, grillázsos fehér és izgalmasan csípős chilis csokoládé…

Közben megtudtam, hogy a csokoládé ízlelgetése is hasonló szertartás, mint a borkóstolás. A kakaóbab eredeti íze éppúgy árulkodik a termőhelyről, mint a borkészítésre szolgáló szőlőé. A kakaóbab őrzi a szülőföld ízét, így hordozhat dohányra vagy éppenséggel citrusra emlékeztető aromát is. Makláron a csokoládéguruként ismert Borbély Béla – aki részt vett a termékek fejlesztésében – igazított el a bonbonok édes világában. A tesztelők közt volt egy pécsi hölgy, Harka Éva, akiről kiderült: ő vezeti a Csox gasztroblogot. Minden bejegyzés a csokiról szól, mert kedvenc édességéről regényeket tudna írni…

– Egy süteménynél általában 8-10 dekában kell meggyőzni a kóstolgatót, de a bonbon esetén csupán egyetlen falat lehetőség nyílik az elsöprő hatáshoz – magyarázza a Stühmer fiatal főcukrásza, Lipták Árpád, hogy miért is kihívás a kézi készítésű desszert.

Ezek is érdekelhetnek